Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jan III Sobieski - panowanie (polityka wewnętrzna, zagraniczna)

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rzeczpospolita w roku 1672 była całkowicie nieprzygotowana na atak ze strony Turków, wskutek czego zdobyli oni z łatwością Kamieniec Podolski, a następnie wkroczyli na Ukrainę. W tej sytuacji ówczesny król Polski – Michał Korybut Wiśniowiecki zawarł z Turcją pokój w Buczaczu. Nie dość, że strona polska utraciła liczne terytoria, to dodatkowo musiała wypłacać roczny haracz sułtanowi.

W tych okolicznościach sejm uchwalił wysokie podatki na wojnę, a Jan Sobieski – ówczesny hetman wielki koronny, po zorganizowaniu armii zerwał pokój i wyruszył przeciwko Turkom. Wielkie zwycięstwo Sobieskiego nad Turkami pod Chocimiem zbiegło się w czasie ze śmiercią monarchy polskiego. Wówczas podczas wolnej elekcji nowym królem został wybrany Jan III Sobieski.

Jan III Sobieski – Polityka zagraniczna

Jeszcze przed wyborem na króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego, Sobieski stał po stronie obozu francuskiego. Jego żona – francuska Maria Kazimiera, walczyła o pozycje stronnictwa francuskiego w Rzeczpospolitej. Jednak nowego monarchę polskiego od zwrotu w polityce ogólnoeuropejskiej powstrzymywały ataki tureckie na ziemie państwa polsko – litewskiego.

Dopiero zawarcie rozejmu z Turcją pozwoliło Sobieskiemu

Polecamy również:

 • Marysieńka Sobieska - biografia

  Maria Kazimiera d`Arquien urodziła się 28 czerwca w roku 1641 w Neveres (Francja). Była córką Henryka Margrabiego de la Grange d`Arquien – kapitana gwardii szwajcarskiej na dworze księcia orleańskiego i ochmistrzyni na dworze Marii Gonzagi (późniejszej Ludwiki Marii, żony króla polskiego... Więcej »

 • Dalsze konflikty polsko-tureckie w XVII w.

  W II połowie XVII w. rządy w Turcji znalazły się w rękach wielkich wezyrów z rodu Koprulu. Ci ostatni dążyli do podniesienia międzynarodowego znaczenia Turcji oraz zapełnienia skarbu na drodze zaborczych wojen. W swoich działaniach chcieli poszerzenia terytorium Turcji o południowo – wschodnie ziemie... Więcej »

 • Oblężenie Wiednia przez Turków (1683) i odsiecz wiedeńska (Bitwa pod Wiedniem) - przyczyny, przebieg, skutki, znaczenie dla Europy

  W lipcu w roku 1683 liczące ponad 100 tysięcy siły pod dowództwem Kary Mustafy oblegały Wiedeń. Ówczesny król Polski Jan III Sobieski uważał wówczas, iż odwlekanie ataku na armię turecką może jedynie działać na korzyć nieprzyjaciela. Z tego też powodu na czele 25 tysięcznej armii przez... Więcej »

 • Pokój w Karłowicach - postanowienia, znaczenie

  Drugi etap wojny polsko – tureckiej z II połowy XVII w. miał miejsce w latach 1683 – 1699. Już w pierwszym roku zmagań miała miejsce odsiecz Wiednia i odniesione podczas niego wielkie zwycięstwo króla polskiego Jana III Sobieskiego nad siłami Kary Mustafy. Więcej »

Komentarze (1)
2 + 2 =
Komentarze
anonim • 2017-04-23 17:58:07
A GDZIE WEWNĘTRZNA POLITYKA ?!
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');