Klasycyzm francuski - cechy i przedstawiciele (Racine, Molier, Corneille)

W czasie rozkwitu barokowego szaleństwa niemal w całej Europie (przede wszystkim zaś we Włoszech), Francja – po krótkim okresie fascynacji – szybko powróciła do stonowanych, pełnych elegancji i powagi wzorców klasycznych. Zwrot ten szczególnie wcześnie zaobserwować można na przykładzie architektury, ta bowiem już na przełomie XVI-XVII wieku znacząco różniła się od pełnego przepychu stylu rzymskiego, co spowodowało wyszczególnienie baroku francuskiego jako osobnego, klasycyzującego stylu we wszystkich sferach życia kulturalnego epoki.

Na jego formowanie niebagatelny wpływ wywarła powołana do życia w 1635 roku Akademia Francuska, której celem było kształcenie artystów poprzez analizę dzieł wchodzących w skład królewskiej galerii w Luwrze. Twórczość oparta na owych klasycznych wzorach ponad wartość estetyczną stawiać miała wymiar moralny sztuki ze zwróceniem szczególnej uwagi na problem uwikłania jednostki w konflikty pomiędzy przeciwstawnymi wobec siebie wartościami.

Podobne wymagania przyświecały również literaturze, stąd zwrot ku tragedii w jej klasycznej formie opartej na zasadzie trzech jedności, posługującej się wyszukanym językiem i poruszającej najbardziej drażliwe egzystencjalnie

Polecamy również:

  • Nicolas Boileau - charakterystyka twórczości

    Nicolas Boileau-Despréaux urodził się w rodzinie paryskiego urzędnika, pobierając początkową edukację w kolegium de Beauvais. Jako nastolatek został wysłany na studia teologiczne na Sorbonie, szybko jednak przeniósł się na wydział prawa, zaś śmierć ojca w 1657 roku przyniosła mu niewielki spadek,... Więcej »

  • Jean de La Fontaine - charakterystyka twórczości

    Jean de La Fontaine urodził się w rodzinie reprezentującej tzw. „klasę średnią”, która na początku XVII wieku zaczęła zdobywać we Francji coraz większe znaczenie ekonomiczne i społeczne. Idea ogólnodostępnej edukacji otworzyła przed nią nowe możliwości, z których Jean skorzystał... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 2 =
Ostatnio komentowane
FAJNIE
BUBIKSON • 2021-12-08 21:43:02
super wyjaśnione!
Amelia • 2021-12-07 07:58:07
Fajne
Geniusz matematyczny • 2021-12-06 19:23:28
Ruda, dziękujemy za zwrócenie uwagi, poprawione :)
ADMIN • 2021-12-07 11:56:56
Łatwo
bynio • 2021-12-05 15:42:03