Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Czego nas uczy Adam Mickiewicz – opracowanie

Ostatnio komentowane
Mit o Narcyzie można interpretować na wielu różnych poziomach. W najprostszym sensie s...
nikola • 2019-07-20 09:17:22
Bardzo fajne, proste wyprowadzenie wzoru.
Eto Demerzel • 2019-07-15 07:25:47
jest git
jakubas kok • 2019-07-08 10:19:33
przydałyby się jeszcze daty
j • 2019-06-27 15:49:28
wolę określenie niewierzący w boga i objawienia, lub racjonalnie myślący. jest taka p...
bergo • 2019-06-22 15:18:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Artykuł Czego uczy nas Adam Mickiewicz został umieszczony przez autora jako posłowie w zbiorze poetyckim pt. Wiersze polityczne. W tekście o Mickiewiczu Rymkiewicz próbuje, w roli historyka literatury XIX wieku, objaśnić poetykę i tradycję polskiej poezji tzw. „zaangażowanej”, w której nurt sam Rymkiewicz również się wpisuje.

W myśl idei poezji zaangażowanej, czyli poruszającej tematy narodowe i społeczne, starającej się oddziaływać na społeczeństwo, podnosić sprawy trudne i wywoływać określone nastroje i reakcje czytelników, Jarosław marek Rymkiewicz prezentuje stanowisko romantycznego wieszcza do polskości i w ogóle tematu narodowości: w swoich pismach miał on zaznaczać, że istnieją dwa rodzaje polskości oraz dwa rodzaje Polaków – ci, którym zależy na własnej tożsamości narodowej i ci którzy o nią nie dbają. W pierwszej części artykułu Rymkiewicza zostaje zatem postawiona teza. Jako argumentu wykorzystuje poeta fakt stworzenia przez Adama Mickiewicza dramatu Jakub Jasiński, czyli Dwie Polski (niestety nieukończonego).

W drugiej części tekstu współczesny poeta rozwija tę myśl i pokazuje, że Mickiewicz próbuje społeczeństwu przedstawić jakie różnice występują między dwiema Polskami,

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 3 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');