Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Literatura powszechna po 1945 r. - charakterystyka ogólna - strona 7

i „Z zimną krwią”. Jerome Salinger to natomiast autor słynnej powieści „Buszujący w zbożu”.

Osobnym zjawiskiem jest pisarstwo Isaaca Singera, koncentrujące się na obyczajowości i środowisku ortodoksyjnych Żydów („Rodzina Muszkatów”, „Sztukmistrz z Lublina”).

Amerykański reformator w dziedzinie teatru to Eugene O’Neill.

Typowymi postmodernistami na gruncie amerykańskim są natomiast: Vladimir Nabokov („Lolita”), John Barth („Zagubiony w labiryncie śmiechu”), Kurt Vonnegut („Rzeźnia numer 5”) i Joseph Heller („Paragraf 22”).

Literatura iberoamerykańska - literatura po 1945 r.

Ważne zjawiska artystyczne pojawiły się również w obrębie literatury iberoamerykańskiej. Znani argentyńscy pisarze to Luis Borges i Julio Cortazar („Gra w klasy”). Twórcą peruwiańskim jest Mario Vargas Llosa, z kolei czołowym pisarzem kubańskim – Alejo Carpentier.

W Chile tworzył Pablo Neruda. Słynnym poetą meksykańskim był Octavio Paz. Najsłynniejszy pisarz iberoamerykański to niewątpliwie Gabriel Garcia Marquez, autor „Stu lat samotności” i „Miłości w czasach zarazy”.

Zobacz również

 • Powojenna literatura niemiecka - cechy, zjawiska, twórcy

  Powojenna literatura niemiecka została doceniona już w 1946 roku, kiedy Herman Hesse został laureatem Literackiej Nagrody Nobla. Jego największe osiągnięcia w dziedzinie prozy, czyli „Wilk stepowy” (1927) i „Gra szklanych paciorków” (1943) powstały co prawda nieco wcześniej, jednak należą do wielkich dzieł ...

  Więcej
 • Powojenna literatura amerykańska - cechy, zjawiska, twórcy

  Powojenna literatura amerykańska to oczywiście wielkie nazwiska prozaików i dramaturgów, którzy rozpoczęli swoją twórczość jeszcze w okresie XX-lecia międzywojennego. Na wczesne lata 50. przypada ostatni etap twórczości Eugene O’ Neilla, którego „Zimna śmierć nadchodzi” miała pr...

  Więcej
 • Powojenna literatura iberoamerykańska - cechy, zjawiska, twórcy

  Okres powojenny przynosi prawdziwy rozkwit literatury iberoamerykańskiej i jej rosnącą popularność na całym świecie. Jeżeli chodzi o Argentynę, kraj, z którym przez długi czas był związany Witold Gombrowicz, tworzy tu dwóch wielkich pisarzy: Luis Borges i Julio Cortazar.

  Więcej
 • Powojenna literatura rosyjska - cechy, zjawiska, twórcy

  Powojenna literatura rosyjska ma swoich wielkich poetów. Ich poczet otwiera z pewnością Iwan Bunin, twórca, który w 1920 roku wyemigrował ze Związku Radzieckiego i był pierwszym Rosjaninem (uznanym za przedstawiciela tej literatury), który dostał Literacką Nagrodę Nobla w 1933. Zachwyt jurorów w Oslo wzbud...

  Więcej
 • Postmodernizm w literaturze - opracowanie

  Postmodernizm w literaturze przejawia się na kilku różnych płaszczyznach. Przede wszystkim mamy tu do czynienia z zakwestionowaniem jednolitości gatunkowej i estetycznej, bardzo dobrze widocznej np. w powieści, która staje się swoistym workiem, w jakim mieści się niemal wszystko.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 5 =
Ostatnio komentowane
To brzmi realnie. To brzmi sensownie.
RockAlone2k • 2020-04-07 09:28:14
przydaje sie ale powinny byc lepsze rysunki
mokry balwan • 2020-04-07 09:27:42
Ciekawe
JJBAGGON • 2020-04-07 09:27:40
A mogli byście opisać jego sylwetkę?!
Kawaiikamsp • 2020-04-07 09:00:36
ciekawe
ktoś napewno • 2020-04-06 19:09:17