Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Hanna Krall - biografia i twórczość - strona 3

myśli. (…) Sprawy wielkie odbijają się u Krallówny w kropelce wody (…).

Krall unika odautorskiego komentarza, w jej reportażach do głosu dochodzą przede wszystkim rozmówcy i świadkowie wydarzeń. Język tych utworów czasem zbliża się do prozy poetyckiej.

Prawdziwym sukcesem wydawniczym i artystycznym okazała się książka pt.: „Zdążyć przed Panem Bogiem” opracowana na podstawie wielu rozmów Hanny Krall z Markiem Edelmanem. Została ona przełożona na kilkanaście języków i była szeroko komentowana. Na jej podstawie powstało też kilka adaptacji scenicznych.

W późniejszych latach Hanna Krall skierowała się ku fikcji literackiej. Powstały wówczas jej pierwsze powieści: „Sublokatorka” (1985) i „Okna” (1987). Obie ukazują losy Polaków i polskich Żydów w czasie wojny, okupacji, stalinizmu i Solidarności. Problem Holocaustu powraca też w późniejszych reportażach: „Hipnoza”, „Trudności ze wstawaniem”.

Twórczość literacka jest tu próbą ocalenia przeszłości, sama autorka mówi o niej tak:

(…) Coraz częściej opowiadam smutne rzeczy: o świecie, którego nie ma i nigdy, nigdzie nie będzie. <<Hipnoza>>, a także ostatnie moje reportaże są o żydowskim świecie, który istniał w Polsce. Istniał pięćdziesiąt kilka lat temu, a mam wrażenie, jakby to była zamierzchła, zaginiona cywilizacja sprzed tysięcy lat. Piszą o niej Singer i Stryjkowski, ale odwołują się do własnego życia. Ja szukam dzisiejszych, jeszcze istniejących resztek: materialnych i w ludzkiej pamięci. Sama dla siebie odkrywam ów świat bogaty, różnorodny, odmienny od wszystkiego i fascynujący. Fakt, że ludzkość pozwoliła go zamordować, uważam za najdonioślejsze zdarzenie i największą przestrogę XX wieku (…).

Zobacz również

 • Zdążyć przed Panem Bogiem - streszczenie

  18. kwietnia do getta dotarła wiadomość, że następnego dnia ma nastąpić jego likwidacja. Marek i Zygmunt prowadzili działania przeciw Niemcom na terenie tzw. getta fabryki szczotek. Był to początek walk, obrońcy nie umieli dobrze strzelać. Tego dnia, jak zanotował Stroop, nikt z jego ludzi nie zginął.

  Więcej

Losowe zadania

 • Błędy logiczne i składniowe

  Jaki błąd językowy popełniono w poniższych zdaniach:   Na zewnątrz pada deszcz, bo potrzebny mi będzie parasol. Życzy Pan sobie sok albo wodę mineralną? Dostałam piękny bukiet róż, ponieważ nie znam nadawcy.  

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zbilansuj równanie otrzymywania izotopu wodoru

  Jednym z promieniotwórczych izotopów wodoru jest tryt 3H, który w wyniku zderzeń neutronów z atomami azotu 14N jest jednym z dwóch produktów reakcji. Okres półtrwania trytu wynosi 12,3 lat. Ponadto z tlenem tworzy tzw. wodę trytową. Szacuje się, że w każdym mililitrze wody w stanie naturalnym ...

  2 Odpowiedz Więcej
 • Choroby układu pokarmowego

  Wymień i opisz przykłady chorób układu pokarmowego.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zasada zachowania pędu

  Samochód dostawczy o masie 10t porusza sie z predkością 6 m/s, zderza sie niesprężyście z nadjeżdżajacym z naprzeciwka drugim samochodem z prędkością 2 m/s i wadze 25t. Pomijając opory ruchu, oblicz z jaką prędkością poruszają sie samochody po zderzeniu.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Schizma Focjusza

  Wyjaśnij na czym polegał konflikt pomiędzy patriarchatem w Konstantynopolu a papiestwem nazywany „schizmą Focjusza”.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
słabe
nikt • 2020-05-30 19:12:15
dzięki
x • 2020-05-30 14:53:22
święta prawda
kox pvp 2005 • 2020-05-30 14:30:25
Całkiem przydatne, dzięki!
Netrosiak • 2020-05-30 14:20:40
dzięki
smile7002 • 2020-05-30 09:10:35