Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Andrzej Sosnowski - biografia i wiersze - strona 2

poezji Sosnowskiego używane czasem dla określenia jej zalet, czasami zaś podawane jako zarzuty wobec tej twórczości. Niewątpliwie jest ona arbitralna, niepowtarzalna, świeża. Cechą charakterystyczną wierszy Sosnowskiego jest dogłębna analiza słowa, prowadząca do absurdalnego wniosku, że słowo nie kryje znaczenia, że nadany mu powszechnie kontekst jest fałszywy. Słowo to pusty dźwięk wprowadzający raczej chaos i nieporozumienie niż służący autentycznej komunikacji.

Bohater tych wierszy ma poczucie pustki, jałowości egzystencji, „odrętwienia”, żeby użyć słowa samego poety. Poczucie to jest pierwszym krokiem do przezwyciężenia tego duchowego marazmu, tylko świadomość owego problemu daje szansę podjęcia z nim walki.

Problem nieautentyczności języka powraca w różnych aspektach. Jest on jednym z czynników, które sprawiają, że wszelki byt postrzegany jest jedynie połowicznie. Język utrudnia prawdziwe porozumienie, zaciemnia obraz rzeczywistości. W tym kontekście poezja winna być „uprowadzaniem języka”, „wyprowadzeniem go poza znajome punkty odniesienia”. Bliżej wyjaśnia to Sosnowski w rozmowie z Michałem Markowskim:

(…) wydaje mi się, że mamy do czynienia z nieudaną schadzka języka i

Zobacz również

 • Jacek Podsiadło - biografia i wiersze

  Jacek Podsiadło urodził się w 1964 roku w Szewinie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Jako młody chłopak pracował w charakterze robotnika budowlanego, jako stróż, w hucie i innych zakładach. Później, jeszcze w latach osiemdziesiątych, związał się z anarchopacyfistyczną organizacją Wolność i Pokój.

  Więcej
 • Manuela Gretkowska - biografia i twórczość

  Manuela Gretkowska urodziła się w 1964 roku w Łodzi. Jak sama wspomina, w szkole się nudziła, niczego nie uczyła i strasznie męczyła się z listą nieciekawych lektur. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim („Na filozofię poszłam, gdy doszłam do wniosku, że zawiera najwięcej wiedzy konkretnej, i że wszyscy humani...

  Więcej
 • Amos Oz - biografia i twórczość

  Amos Oz urodził się w 1939 roku w Jerozolimie, jego prawdziwe nazwisko to Klausner. Rodzice Oza przybyli do Palestyny z Odessy w latach trzydziestych. Chłopiec dorastał w kibucu Hulda.

  Więcej
 • Truman Capote - biografia i twórczość

  Truman Capote urodził się w 1924 roku w Nowym Orleanie. Jego matka miała zalewie 17 lat, kiedy przyszedł na świat. Kiedy Truman miał 4 lata, rodzice rozwiedli się i chłopiec trafił pod opiekę krewnych. Te doświadczenia miały istotny wpływ na jego życie.

  Więcej
 • Julio Cortazar - biografia i twórczość

  Julio Cortázar urodził się w 1914 roku w Brukseli. Jego rodzice pochodzili z Argentyny, po wybuchu wojny przenieśli się do Szwajcarii. W 1919 roku rodzina osiedliła się w Buenos Aires. Kilka lat później rodzice Julio rozwiedli się. Chłopiec większość dzieciństwa spędził w domu w Banfield na przedmieściach Buenos Aires ...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
Ostatnio komentowane
xd
hehe • 2020-04-09 15:37:06
sfd
fsd • 2020-04-09 15:32:19
Istnieje więcej funkcji tkanek stałych? Jeśli tak to prosiłabym o podanie. :D
Naomi • 2020-04-09 08:00:03
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50