Tak mało - interpretacja i analiza wiersza

„Tak mało” to wyznanie człowieka doświadczonego, który ma poczucie, że jego życie dobiega końca. Wiersz jest rodzajem podsumowania i rozrachunku z własnym życiem. Dominuje tu poczucie przemijania, podkreślane przez powtórzenia słów: „krótkie”, „tak mało”.

Egzystencja człowieka jest krótka. Poeta akcentuje tę prawdę powtarzając: „Krótkie dni/ Krótkie  noce/ Krótkie lata”. Patrząc wstecz, życie wydaje się przemijać zbyt szybko, człowiek ma zbyt mało czasu, by zrealizować swoje plany i marzenia. Tym bardziej, że wiele atrakcji, nazwanych tu metaforycznie „białym wielorybem świata”, odrywa go od tego, co naprawdę ważne.

Podsumowując swoje życie, podmiot liryczny podkreśla jego intensywność – było ono przepełnione uczuciami („Serce moje zmęczyło się/ Zachwytem/ Rozpaczą? Gorliwością? Nadzieją”) i wydarzeniami („Paszcza lewiatana/ Zamykała się na mnie./ Nagi leżałem na brzegach/ Bezludnych wysp./ Porwał mnie w otchłań ze sobą/ Biały wieloryb świata”). Mimo to ma poczucie, że tak niewiele zdążył powiedzieć, tak wielu rzeczy nie zdążył zrobić. Niestety refleksja ta przychodzi, kiedy pozostało już niewiele czasu.

Ostatnie wersy (podobnie jak znaki zapytania przy rozpaczy i gniewie) świadczą o niepewności. Po latach trudno ocenić, co w życiu było prawdziwe, które uczucia i jakie zdarzenia, co zaś było wyłącznie pozorem. Zabrakło czasu, by wszystko pojąć.

Utwór „Tak mało” zwraca uwagę swoimi niewielkimi rozmiarami przy nagromadzeniu znaczeń. Miłosz posłużył się metaforami („biały wieloryb świata”, „paszcza lewiatana”), by określić niebezpieczeństwa i przyjemności, jakie oferuje życie. Postawienie obok siebie uczuć zachwytu, gorliwości, rozpaczy i nadziei podkreśla ich intensywność. Rozmiar wiersza współgra jednak z jego treścią – życie też równie krótkie, nie sposób w nim zawrzeć wszystkiego, co chce się powiedzieć, co chce się przekazać.

Polecamy również:

 • Który skrzywdziłeś - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz powstał na emigracji, w roku 1950. Przewrotnie wykorzystując formę stosowaną często w poezji panegirycznej (regularny jedenastozgłoskowiec, specyficzne słownictwo, podniosły nastrój i bezpośredni zwrot do adresata), Miłosz napisał utwór, który nie jest w żadnym momencie pochwałą, ale... Więcej »

 • Dar - interpretacja i środki stylistyczne w wierszu

  Tytuł wiersza Czesława Miłosza jest bardzo znaczący. Skoro stan doświadczany przez podmiot jest darem, oznacza to, iż wydarzenie to wyróżnia się swoją szczególnością – znaczeniem, drogocennością. odmiot liryczny wyznaje, że pracował w ogrodzie. Nie jest to miejsce przypadkowe. Więcej »

 • Zaklęcie - interpretacja i analiza wiersza

  Miłosz pisał „Zaklęcie” na emigracji, w Stanach Zjednoczonych. Utwór jest swoistą przemową przypisującą rozumowi najznakomitsze zalety. To liryka pośrednia opisowa. Więcej »

 • Piosenka o porcelanie - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz pochodzi z roku 1947 i powstał w Stanach Zjednoczonych, kiedy artysta przebywał na emigracji. Wbrew temu, co zapowiada tytuł, utwór nie porusza lekkiej i przyjemnej tematyki, poświęcony jest bowiem refleksji na temat wojennych zniszczeń. Więcej »

 • Czesław Miłosz Traktat moralny - interpretacja

  Tytuł utworu doskonale oddaje jego treść i formę. Posługując się wierszem (regularnym dziewięciozgłoskowcem), poeta dokonuje wykładni swoich przekonań na temat etyki. Utwór rozpoczyna się szeregiem pytań: „Gdzież jest poeto o c a l e n i e ? Czy coś ocalić może ziemię? Cóż dał tak zwany świt... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 2 + 2 =
xD
2017-03-07 15:41:27
xd
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
ok
• 2024-05-20 16:01:25
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53