Dar - interpretacja i środki stylistyczne w wierszu

Tytuł wiersza Czesława Miłosza jest bardzo znaczący. Skoro stan doświadczany przez podmiot jest darem, oznacza to, iż wydarzenie to wyróżnia się swoją szczególnością – znaczeniem, drogocennością.

Podmiot liryczny wyznaje, że pracował w ogrodzie. Nie jest to miejsce przypadkowe, ponieważ ogród to jedna z najważniejszych przestrzeni symbolicznych w literaturze i sztuce. Przeważnie łączy się ze radością i beztroską – odsyła do Edenu, zatem do miejsca pełnego szczęścia i spokoju. Ogród często był również wykorzystywany jako sceneria dla sielanek.

Na czym polega szczególność opisywanego zdarzenia? Podmiot ma poczucie pełni życia, niczego mu nie brakuje. Razem z tym pojawia się doświadczenie akceptacji siebie samego, swoich losów: „(...) Nie wstydziłem się myśleć, że byłem kim jestem”. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zostają przyjęte takie, jakie są lub – w przypadku przyszłych wydarzeń – jakie będą. Pozwala to podmiotowi lirycznemu wyzbyć się lęku i dostrzec piękno bieżącej chwili. Pogodzenie się z sobą samym skutkuje z kolei umiejętnością cieszenia się światem zewnętrznym.

Przywołane w ostatnim wersie niebieskie morze i żagle podkreślają spokój ja lirycznego i poczucie doskonałego szczęścia:

(…) Nie czułem w ciele żadnego bólu
Prostując się, widziałem niebieskie morze i żagle.

Wiersz Miłosza to poetycki dowód na to, że możliwe jest osiągnięcie spełnienia i radości w życiu. Może się to zdarzyć w najbardziej zwyczajnych momentach, jak choćby w trakcie pracy w ogrodzie. Ważne tylko, by człowiek był otwarty na ów dar.

Polecamy również:

  • Który skrzywdziłeś - interpretacja i analiza wiersza

    Wiersz powstał na emigracji, w roku 1950. Przewrotnie wykorzystując formę stosowaną często w poezji panegirycznej (regularny jedenastozgłoskowiec, specyficzne słownictwo, podniosły nastrój i bezpośredni zwrot do adresata), Miłosz napisał utwór, który nie jest w żadnym momencie pochwałą, ale... Więcej »

  • Zaklęcie - interpretacja i analiza wiersza

    Miłosz pisał „Zaklęcie” na emigracji, w Stanach Zjednoczonych. Utwór jest swoistą przemową przypisującą rozumowi najznakomitsze zalety. To liryka pośrednia opisowa. Więcej »

  • Tak mało - interpretacja i analiza wiersza

    „Tak mało” to wyznanie człowieka doświadczonego, który ma poczucie, że jego życie dobiega końca. Wiersz jest rodzajem podsumowania i rozrachunku z własnym życiem. Dominuje tu poczucie przemijania, podkreślane przez powtórzenia słów: „krótkie”, „tak mało”. Więcej »

  • Piosenka o porcelanie - interpretacja i analiza wiersza

    Wiersz pochodzi z roku 1947 i powstał w Stanach Zjednoczonych, kiedy artysta przebywał na emigracji. Wbrew temu, co zapowiada tytuł, utwór nie porusza lekkiej i przyjemnej tematyki, poświęcony jest bowiem refleksji na temat wojennych zniszczeń. Więcej »

  • Czesław Miłosz Traktat moralny - interpretacja

    Tytuł utworu doskonale oddaje jego treść i formę. Posługując się wierszem (regularnym dziewięciozgłoskowcem), poeta dokonuje wykładni swoich przekonań na temat etyki. Utwór rozpoczyna się szeregiem pytań: „Gdzież jest poeto o c a l e n i e ? Czy coś ocalić może ziemię? Cóż dał tak zwany świt... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 2 =
Ostatnio komentowane
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie j...
• 2024-11-28 16:29:46
ciekawe, oczekiwałem tylko kraj-stolica. miłe zaskoczenie ;)
• 2024-11-20 18:11:07
A jeśli trójkąt równoramienny jest jednocześnie prostokątny to który bok jest domy�...
• 2024-11-17 07:46:27
przegralem nnn do tego artykulu
• 2024-11-16 13:50:26