Jerzy Harasymowicz, Sztuka Makowskiego – analiza i interpretacja

Utwór Jerzego Harasymowicza jest przykładem zabiegu estetycznego o wielowiekowej tradycji czyli korespondencji sztuk, polegającej na uwydatnieniu podobieństw między różnymi dziedzinami sztuki, charakterystycznymi dla danej epoki. Poeta na warsztat wziął malarstwo Tadeusza Makowskiego, żyjącego i tworzącego na przełomie XIX i XX wieku.

Widzimy poetycki obraz przedstawiający dzieci bawiące się na podwórku:

My jesteśmy dzieci z jednego podwórka.

A my mamy bęben, którego boki

wyglądają jak niebo, kiedy je wschód rozpali,

na które naklejone szczyty śnieżne gór wysokich.

W zasadzie cały wiersz opiera się na opisie ich aktywności i różnych zabaw na świeżym powietrzu:

A co wy od nas chcecie, my nie wiemy.

My mamy pełno lalków i słoniów,

My jedziemy zdobywać we czterech śmietnik

na jednym drewnianym koniu.

Z pewnością inspiracją do napisania wiersza musiał być dla Harasymowicza jeden z obrazów Tadeusza Makowskiego, który szczególnie pobudził go wyobraźnię. W ostatniej strofie dowiadujemy się, że To przyszedł nas malować pan Makowski. Dzieci, które są w wierszu zbiorowym narratorem pierwszoosobowym, cieszą się z jego przybycia, bo wiedzą, że powstanie po tej wizycie piękny, magiczny malunek.

Jerzy Harasymowicz użył w swoich opisach języka niezwykle plastycznego i obrazowego. Określenia barw i kształtów przywodzą na myśl fachową terminologię malarską. Nic dziwnego, że taki kolorowy świat zainteresował Makowskiego. W pewnym sensie świat przedstawiony w wierszu oddaje stylistykę i nastrój jego malarstwa.

Polecamy również:

 • Bohumil Hrabal – biografia, twórczość

  Urodził się 28 marca 1914 roku w Brnie i był jednym z pisarzy, który mieli największy wpływ na kształt literatury XX wieku. Jego utwory tłumaczono łącznie na 25 języków, a na podstawie opowiadań powstało kilka scenariuszy filmowych. Więcej »

 • Tomasz Różycki – biografia, książki

  Polski poeta i eseista urodzony w Opolu 29 maja 1970 roku. Twórca ukończył romanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim (zajmuje się tłumaczeniem z języka francuskiego). Prowadzi wykłady z literatury francuskiej na Uniwersytecie Opolskim. Więcej »

 • Maciej Kuczyński – biografia, książki

  Maciej Kuczyński urodził się 15 kwietnia 1929 roku w Warszawie. Był pisarzem oraz architektem i speleologiem. W okresie wojny uczestniczył w powstaniu warszawskim. Był jednym ze współzałożycieli Klubu Wysokogórskiego i krakowskiego Klubu Grotołazów. Więcej »

 • Jacek Kowalski – biografia, książki

  Jacek Kowalski urodził się w Poznaniu w 1964 roku. Jest pisarzem, poetą i pieśniarzem, zajmuje się tłumaczeniami z literatury starofrancuskiej, pracuje również jako wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Więcej »

 • Jacek Trznadel – biografia, książki

  Urodził się w Olkuszu 10 czerwca 1930 roku, w rodzinie urzędnika administracji państwowej i nauczycielki. W roku 1948 Jacek Trznadel wstąpił w szeregi Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego (Związek Młodzieży Polskiej). Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 1 =
Ostatnio komentowane
żoną Jaroslawa Iwaszkiewicza była pisarka i tłumaczka Anna Iwaszkiewiczowa z domu Lilp...
Iwona • 2021-07-19 18:40:47
"Oda do radości" to utwór Beethovena. Schiller napisał "Do Radości".
Germanista • 2021-07-10 02:59:47
Zgromadzenie Narodowe (Konwent) nie było "rządem rewolucyjnym", a parlamentem.
Andrzej • 2021-07-06 08:15:34
Czy naprawdę nie dało się tego bardziej spłycić? Gdzie jest drugi syn? Ten który p...
Andrzej Koraben • 2021-06-30 11:34:39
Ciekawe jak daleko czasowo sięgają Politycy. 2050 ? Czyli doprzodu do tyłu 2023. Grolsz...
Nick Radek • 2021-06-27 07:22:58