Jerzy Harasymowicz, Sztuka Makowskiego – analiza i interpretacja

Utwór Jerzego Harasymowicza jest przykładem zabiegu estetycznego o wielowiekowej tradycji czyli korespondencji sztuk, polegającej na uwydatnieniu podobieństw między różnymi dziedzinami sztuki, charakterystycznymi dla danej epoki. Poeta na warsztat wziął malarstwo Tadeusza Makowskiego, żyjącego i tworzącego na przełomie XIX i XX wieku.

Widzimy poetycki obraz przedstawiający dzieci bawiące się na podwórku:

My jesteśmy dzieci z jednego podwórka.

A my mamy bęben, którego boki

wyglądają jak niebo, kiedy je wschód rozpali,

na które naklejone szczyty śnieżne gór wysokich.

W zasadzie cały wiersz opiera się na opisie ich aktywności i różnych zabaw na świeżym powietrzu:

A co wy od nas chcecie, my nie wiemy.

My mamy pełno lalków i słoniów,

My jedziemy zdobywać we czterech śmietnik

na jednym drewnianym koniu.

Z pewnością inspiracją do napisania wiersza musiał być dla Harasymowicza jeden z obrazów Tadeusza Makowskiego, który szczególnie pobudził go wyobraźnię. W ostatniej strofie dowiadujemy się, że To przyszedł nas malować pan Makowski. Dzieci, które są w wierszu zbiorowym narratorem pierwszoosobowym, cieszą się z jego przybycia, bo wiedzą, że powstanie po tej wizycie piękny, magiczny malunek.

Jerzy Harasymowicz użył w swoich opisach języka niezwykle plastycznego i obrazowego. Określenia barw i kształtów przywodzą na myśl fachową terminologię malarską. Nic dziwnego, że taki kolorowy świat zainteresował Makowskiego. W pewnym sensie świat przedstawiony w wierszu oddaje stylistykę i nastrój jego malarstwa.

Polecamy również:

  • Bohumil Hrabal – biografia, twórczość

    Urodził się 28 marca 1914 roku w Brnie i był jednym z pisarzy, który mieli największy wpływ na kształt literatury XX wieku. Jego utwory tłumaczono łącznie na 25 języków, a na podstawie opowiadań powstało kilka scenariuszy filmowych. Więcej »

  • Tomasz Różycki – biografia, książki

    Polski poeta i eseista urodzony w Opolu 29 maja 1970 roku. Twórca ukończył romanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim (zajmuje się tłumaczeniem z języka francuskiego). Prowadzi wykłady z literatury francuskiej na Uniwersytecie Opolskim. Więcej »

  • Maciej Kuczyński – biografia, książki

    Maciej Kuczyński urodził się 15 kwietnia 1929 roku w Warszawie. Był pisarzem oraz architektem i speleologiem. W okresie wojny uczestniczył w powstaniu warszawskim. Był jednym ze współzałożycieli Klubu Wysokogórskiego i krakowskiego Klubu Grotołazów. Więcej »

  • Jacek Kowalski – biografia, książki

    Jacek Kowalski urodził się w Poznaniu w 1964 roku. Jest pisarzem, poetą i pieśniarzem, zajmuje się tłumaczeniami z literatury starofrancuskiej, pracuje również jako wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Więcej »

  • Jacek Trznadel – biografia, książki

    Urodził się w Olkuszu 10 czerwca 1930 roku, w rodzinie urzędnika administracji państwowej i nauczycielki. W roku 1948 Jacek Trznadel wstąpił w szeregi Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego (Związek Młodzieży Polskiej). Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 3 =
Ostatnio komentowane
Latwe
• 2025-01-15 18:42:29
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie jest ...
• 2024-11-28 16:29:46