Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jerzy Harasymowicz, Sztuka Makowskiego – analiza i interpretacja

Ostatnio komentowane
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
dobre pomaranczowe
mariusz psikutas • 2020-02-19 18:15:01
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Dzięki za interesujący artykuł! Radzę również zajrzeć na ciekawą stronę - Enguide...
Lena • 2020-02-19 12:38:14
aaaaaa
kanapeczka • 2020-02-19 07:16:48
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Utwór Jerzego Harasymowicza jest przykładem zabiegu estetycznego o wielowiekowej tradycji czyli korespondencji sztuk, polegającej na uwydatnieniu podobieństw między różnymi dziedzinami sztuki, charakterystycznymi dla danej epoki. Poeta na warsztat wziął malarstwo Tadeusza Makowskiego, żyjącego i tworzącego na przełomie XIX i XX wieku.

Widzimy poetycki obraz przedstawiający dzieci bawiące się na podwórku:

My jesteśmy dzieci z jednego podwórka.

A my mamy bęben, którego boki

wyglądają jak niebo, kiedy je wschód rozpali,

na które naklejone szczyty śnieżne gór wysokich.

W zasadzie cały wiersz opiera się na opisie ich aktywności i różnych zabaw na świeżym powietrzu:

A co wy od nas chcecie, my nie wiemy.

My mamy pełno lalków i słoniów,

My jedziemy zdobywać we czterech śmietnik

na jednym drewnianym koniu.

Z pewnością inspiracją do napisania wiersza musiał być dla Harasymowicza jeden z obrazów Tadeusza Makowskiego, który szczególnie pobudził go wyobraźnię. W ostatniej strofie dowiadujemy się, że To przyszedł nas malować pan Makowski. Dzieci, które są w wierszu zbiorowym narratorem pierwszoosobowym, cieszą się z jego przybycia, bo wiedzą, że powstanie po tej wizycie piękny, magiczny malunek.

Jerzy Harasymowicz użył w swoich opisach języka niezwykle plastycznego i obrazowego. Określenia barw i kształtów przywodzą na myśl fachową terminologię malarską. Nic dziwnego, że taki kolorowy świat zainteresował Makowskiego. W pewnym sensie świat przedstawiony w wierszu oddaje stylistykę i nastrój jego malarstwa.

Polecamy również:

 • Bohumil Hrabal – biografia, twórczość

  Urodził się 28 marca 1914 roku w Brnie i był jednym z pisarzy, który mieli największy wpływ na kształt literatury XX wieku. Jego utwory tłumaczono łącznie na 25 języków, a na podstawie opowiadań powstało kilka scenariuszy filmowych. Więcej »

 • Tomasz Różycki – biografia, książki

  Polski poeta i eseista urodzony w Opolu 29 maja 1970 roku. Twórca ukończył romanistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim (zajmuje się tłumaczeniem z języka francuskiego). Prowadzi wykłady z literatury francuskiej na Uniwersytecie Opolskim. Więcej »

 • Maciej Kuczyński – biografia, książki

  Maciej Kuczyński urodził się 15 kwietnia 1929 roku w Warszawie. Był pisarzem oraz architektem i speleologiem. W okresie wojny uczestniczył w powstaniu warszawskim. Był jednym ze współzałożycieli Klubu Wysokogórskiego i krakowskiego Klubu Grotołazów. Więcej »

 • Jacek Kowalski – biografia, książki

  Jacek Kowalski urodził się w Poznaniu w 1964 roku. Jest pisarzem, poetą i pieśniarzem, zajmuje się tłumaczeniami z literatury starofrancuskiej, pracuje również jako wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Więcej »

 • Jacek Trznadel – biografia, książki

  Urodził się w Olkuszu 10 czerwca 1930 roku, w rodzinie urzędnika administracji państwowej i nauczycielki. W roku 1948 Jacek Trznadel wstąpił w szeregi Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego (Związek Młodzieży Polskiej). Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =