Jostein Gaarder, Świat Zofii – streszczenie

Główną bohaterką powieści Gaardera jest Zofia Amundsen – nastolatka pochodząca z Norwegii. Dziewczyna prowadzi dość zwyczajny tryb życia do momentu, w którym otrzymuje tajemnicze listy dotyczące istoty filozofii i historii dziejów. Równie tajemniczo otrzymuje kartki z życzeniami urodzinowymi oraz przesyłki adresowane do, nieznanej jej, Hildy (obie osoby mają urodziny w tym samym dniu w roku).

Dzięki filozoficznej korespondencji Zofia zgłębia tajniki filozofii, a wkrótce poznaje nadawcę listów. Jest nim Alberto Knox, który wprowadza bohaterkę w coraz bardziej zaawansowaną wiedzę, charakteryzuje poszczególnych myślicieli (m.in. Sokratesa, Platona i Arystotelesa, a także Demokryta) i nurty filozoficzne. Jego wykłady obejmują wszystkie epoki historyczne po kolei. Dziewczyna odkrywa chrześcijańskich świętych (św. Augustyn, św. Akwiniasz), ale także nauki Kartezjusza, Johna Locke’a i Davida Hume’a. W tym czasie zastanawia się również dlaczego otrzymuje wiadomości, które skierowane są do niejakiej Hildy.

Tymczasem Hilda otrzymuje od swojego ojca książkę, w której zostają opisane losy Zofii i Knoxa – mężczyzna napisał tę książkę samodzielnie, specjalnie na urodziny córki. Hilda dowiaduje się jak Zofia i Alberto dowiadują się, że zostają bohaterami książki, którą trzyma w rękach.

 

Polecamy również:

 • Katarzyna Grochola – biografia, książki

  Pisarka urodziła się w Krotoszynie 18 lipca 1957 roku. Najpierw kształciła się w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie, a później skupiła się na literaturze. Więcej »

 • Christiane Vera Felscherinow – biografia, twórczość

  Pisarka urodziła się w Hamburgu 20 maja 1962 roku. Jest znana przede wszystkim z autobiograficznej powieści pt. My, dzieci z dworca ZOO. Oprócz pisarstwa zajmuje się także piosenkarstwem – wydała kilka albumów rockowych i z muzyką elektroniczną. Więcej »

 • Tadeusz Słobodzianek - biografia, twórczość

  Artysta urodził się 26 kwietnia 1955 roku w miejscowości Jenisejsk, położonej na terenie Rosji (miejsce zsyłki Polaków na Syberię). Liceum Ogólnokształcące ukończył w Białymstoku, skąd przeniósł się do Krakowa by studiować teatrologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Więcej »

 • Marek Bieńczyk – biografia, książki

  Pisarz urodził się w Milanówku 6 lipca 1956 roku. Ukończył studia z romanistyki na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie jest pracownikiem Instytut Badań Literackich PAN. Wykłada także w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. Więcej »

 • Andrzej Pilipiuk – biografia i twórczość

  Andrzej Pilipiuk urodził w Warszawie 20 marca 1974 roku. Jest jednym z najpopularniejszych pisarzy fantastycznych w Polsce. Twórca ukończył studia na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
W filmie nie ma ochronki, Ale strzały do robotników
• 2024-05-18 14:53:16
łatwe
• 2024-05-16 19:37:20
Abc
• 2024-05-16 08:13:44
Przydatny na po prawe oceny z historii
• 2024-05-15 14:52:53
Witam, nie wiem czy jeszcze strona jest obsługiwana, ale chciałbym poinformować, iż ni...
• 2024-05-14 16:29:23