Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Oda do turpistów - interpretacja i analiza wiersza

Ostatnio komentowane
rww
rr • 2019-12-14 11:15:29
lubie kupcie
kupcia • 2019-12-13 10:31:41
3
21 • 2019-12-12 19:49:22
Jest błąd w treści na samym początku drugiej informacji na temat planet wewnętrznych,...
Xxd • 2019-12-12 18:54:28
Skomentuj tekst
Adam • 2019-12-12 15:03:55
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

„Oda do turpistów” to słynny i ważny wiersz Juliana Przybosia powstały w 1962 roku, który zainicjował wielką dyskusję o polskiej poezji. Przyboś zaatakował w nim bowiem grupę poetów posługujących się w swojej twórczości rekwizytami brzydoty, fizycznego rozkładu i śmierci. Poetykę tę określił mianem „turpizmu” (od łac. turpis – brzydki), wprowadzając ów termin na stałe do historii polskiej literatury.

Wiersz Przybosia jest wyraźnie stylizowany na „Odę do młodości” Adama Mickiewicza. Stylizacja ta przybiera wymiar formalny, ale też ideowy. Przyboś, podobnie jak Mickiewicz, formułuje bowiem swoisty manifest sztuki. W tym wypadku jego wykładnią jest zanegowanie estetyki turpistycznej i opowiedzenie się za awangardową doskonałością poezji. Narzędziem polemiki staje się w rękach Przybosia język turpizmu, który zderzony z wysokim gatunkiem ody wywiera efekt satyryczny:

(…) Bez serc, bez nerek, bez mięsa od kości,
O, najwierniejszy posągu człowieka,
Trwały, pogrzebny
Szkielecie (…).

Poeta ośmiesza więc turpizm poprzez hiperboliczne nagromadzenie jego atrybutów. Zamiast wzniosłej pieśni na cześć młodości mamy tu do czynienia ze świstem fletu wykonanego z białego piszczela. Taki pean może opiewać

Polecamy również:

 • Ewa Lipska - biografia i wiersze

  Ewa Lipska urodziła się w 1945 roku w Krakowie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych, po studiach podjęła zaś pracę w Wydawnictwie Literackim. W 1975 roku wyjechała na stypendium do Stanów Zjednoczonych. W 1983 roku przebywała na stypendium w Berlinie Zachodnim. Więcej »

 • Adam Ważyk - biografia i twórczość

  Adam Ważyk urodził się w 1905 roku w Warszawie jako Adam Wagman w rodzinie pochodzenia żydowskiego. Studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Był związany z awangardowymi kierunkami w poezji. Współredagował „Almanach Nowej Sztuki”, a także „Zwrotnicę”. Publikował... Więcej »

 • Adam Zagajewski - biografia i twórczość

  Adam Zagajewski urodził się w 1945 roku we Lwowie, w rodzinie inteligenckiej. Jego ojciec był profesorem elektroniki, a matka aktorką i tłumaczką. W roku urodzenia poety jego rodzina została wysiedlona i zamieszkała w Gliwicach. Więcej »

 • Jan Twardowski - biografia i twórczość

  Jan Twardowski urodził się w Warszawie w 1915 roku, w rodzinie o tradycjach kolejarskich. Uczył się w gimnazjum o profilu matematyczno-przyrodniczym im. Tadeusza Czackiego. Jako poeta debiutował w 1937 roku. Przed wojną zaczął studiować polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, którą oficjalnie ukończył w... Więcej »

 • Stanisław Barańczak - biografia i twórczość

  Stanisław Barańczak urodził się w 1946 roku w Poznaniu, w rodzinie inteligenckiej. Jego siostrą jest Małgorzata Musierowicz, popularna powieściopisarka młodzieżowa. Poeta studiował filologię polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Należał do poznańskiej literackiej grupy „Próby”, a... Więcej »

Komentarze (1)
5 + 1 =
Komentarze
drtjfghjfcghfcgh • 2016-12-05 15:17:27
Moja nauczcielka zagroziła mi że pozwie mnie do sądu jak na wypracowania będe kopiowal z neta :D