Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Witold Gombrowicz - biografia i twórczość - strona 4

odniósł się do kwestii patriotyzmu, tworząc słynną opozycję Ojczyzny i Synczyzny. Ta pierwsza jawi się w ujęciu autora jako więzienie, w którym wszyscy nawzajem są strażnikami, mimo że każdy marzy o ucieczce. Prawdziwie istotne działanie na rzecz kraju polega więc, zdaniem autora, paradoksalnie na uwolnieniu się od polskości i nabraniu do niej należytego dystansu. Powieść ta operowała polemiczną stylizacją przede wszystkim na „Pana Tadeusza” Mickiewicza, ale również pojawiło się tu mnóstwo innych odniesień np. do pamiętnikarstwa Paska, gawędy szlacheckiej czy prozy Sienkiewicza.

„Ślub” z kolei to wielki wykład Gombrowiczowskiej filozofii Formy jako „międzyludzkiego Kościoła”. Jednocześnie był to dramat awangardowy wpisujący się w najwybitniejsze osiągnięcia ówczesnej dramaturgii. Mamy tu do czynienia z zerwaniem z tradycyjną logiką akcji umotywowanym snem głównego bohatera Henryka. Wydarzenia wydają się układać w absurdalną całość międzyludzkich gier, których celem jest zdobycie absolutnej władzy. „Ślub” można zatem również odczytywać jako analizę Formy totalitaryzmu.

W 1960 roku została wydana powieść „Pornografia” analizująca ukryte związki pomiędzy erotyką i okrucieństwem. W 1965 roku zaś pojawił się „Kosmos”, najbardziej mroczna powieść Gombrowicza zadająca fundamentalne pytania o pochodzenie i istotę zła. Rok później wydano ostatni dramat pisarza „Operetka” o podobnej do „Ślubu” luźnej kompozycji muzycznej („operetkowej”).

Najważniejsze utwory Witolda Gombrowicza i ich opracowania

- Ferdydurke

- Trans-atlantyk

Zobacz również

 • Trans-Atlantyk - streszczenie

  Bohaterem powieści jest Witold Gombrowicz, który pragnie w ten sposób opowiedzieć rodzinie i znajomym o swoim dziesięcioletnim pobycie w Argentynie. 21 sierpnia przybył do Buenos Aires z Gdyni. Podczas rejsu do pasażerów dotarła wieść, że lada dzień w Polsce wybuchnie wojna. Niemal wszyscy zdecydowali się na powr&oac...

  Więcej
 • Witold Gombrowicz, Ślub – streszczenie

  Na początku dramatu naszym oczom ukazuje się dość ponury krajobraz. Widzimy zniszczony kościół. Głównemu bohaterowi – Henrykowi – we śnie ukazuje się jego rodzinny dom i dawna narzeczona Mania. Dom ten przemieniony został w karczmę, której właściciele są jego rodzice, a Mania w niej posługuje.

  Więcej
 • Witold Gombrowicz, Dzienniki – opracowanie

  Witold Gombrowicz napisał serię trzech dzienników, która ukazywała się w czasopiśmie „Kultura”, najpierw we Włoszech a potem we Francji. W tomach zostały wydane w latach 1957 – 1966 nakładem Instytutu Literackiego.

  Więcej
 • Jan Błoński, Forma, śmiech i rzeczy ostateczne. Studia o Gombrowiczu – streszczenie

  Na książkę Jana Błońskiego składają się artykuły, które krytyk pisał przez niemal dwadzieścia lat. Najobszerniejszym tekstem jest rozprawa o Ferdydurke – autor wydaje się zafascynowany powieścią Gombrowicza i chyba z pisarzem najbardziej identyfikuje się właśnie przez nią. Wiele miejsca&n...

  Więcej

Losowe zadania

 • Błędy logiczne i składniowe

  Jaki błąd językowy popełniono w poniższych zdaniach:   Na zewnątrz pada deszcz, bo potrzebny mi będzie parasol. Życzy Pan sobie sok albo wodę mineralną? Dostałam piękny bukiet róż, ponieważ nie znam nadawcy.  

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zbilansuj równanie otrzymywania izotopu wodoru

  Jednym z promieniotwórczych izotopów wodoru jest tryt 3H, który w wyniku zderzeń neutronów z atomami azotu 14N jest jednym z dwóch produktów reakcji. Okres półtrwania trytu wynosi 12,3 lat. Ponadto z tlenem tworzy tzw. wodę trytową. Szacuje się, że w każdym mililitrze wody w stanie naturalnym ...

  2 Odpowiedz Więcej
 • Choroby układu pokarmowego

  Wymień i opisz przykłady chorób układu pokarmowego.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Zasada zachowania pędu

  Samochód dostawczy o masie 10t porusza sie z predkością 6 m/s, zderza sie niesprężyście z nadjeżdżajacym z naprzeciwka drugim samochodem z prędkością 2 m/s i wadze 25t. Pomijając opory ruchu, oblicz z jaką prędkością poruszają sie samochody po zderzeniu.

  0 Odpowiedz Więcej
 • Schizma Focjusza

  Wyjaśnij na czym polegał konflikt pomiędzy patriarchatem w Konstantynopolu a papiestwem nazywany „schizmą Focjusza”.

  0 Odpowiedz Więcej
Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
słabe
nikt • 2020-05-30 19:12:15
dzięki
x • 2020-05-30 14:53:22
święta prawda
kox pvp 2005 • 2020-05-30 14:30:25
Całkiem przydatne, dzięki!
Netrosiak • 2020-05-30 14:20:40
dzięki
smile7002 • 2020-05-30 09:10:35