Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wędrówką życie jest człowieka - interpretacja i analiza wiersza

„Wędrówką życie jest człowieka” to wiersz Edwarda Stachury wyraźnie przeznaczony do śpiewania, na co wskazują liczne powtórzenia, paralelizmy składniowe i rymy. Poeta sięga tu po topos drogi jako metafory ludzkiej egzystencji.

Wiersz jest ściśle związany z trybem życia autora – niestrudzonego podróżnika. Mamy tu do czynienia z figurą trampa – człowieka żyjącego w podróży, który nie chce się zatrzymać, ponieważ droga oznacza dla niego dążenie do wyznaczonego celu. Jednocześnie podmiot odkrywa w wierszu różne oblicza wędrówki, które razem składają się na metaforę losu człowieka.

Ważną rolę w tekście odgrywa nagromadzenie pytań retorycznych, które po pierwsze wyznaczają swoisty rytm tekstu, po drugie – wskazują, że poeta nie daje odbiorcy gotowej odpowiedzi, ale prowokuje do refleksji nad sensem egzystencji.

Dokąd? Skąd?

Poeta komponuje swój tekst na zasadzie wyliczenia kolejnych tez na temat ludzkiej wędrówki, które następnie są krótko rozwijane. Pierwsza z nich ma charakter najbardziej ogólny, mówi bowiem o tym, że życie człowieka jest podróżą.

Stachura w każdym przedstawionym w wierszu twierdzeniu stosuje inwersję, zaburzając tradycyjny porządek składni. Wzmaga tym samym uwagę

Zobacz również

  • Życie to nie teatr - interpretacja i analiza wiersza

    „Życie to nie teatr” Edwarda Stachury należy do poezji melicznej, przeznaczonej do śpiewania. Wskazuje na to obecność rymu (w poezji II połowy XX wieku występuje on najczęściej w piosenkach), a także refrenu. Utwór  Stachury stanowi manifest autentyzmu i prawdy, których poeta domaga się zarówno w ży...

    Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
No
Ktoś coś • 2020-04-04 18:36:20
xD
Wojciech Stożek • 2020-04-04 14:05:03
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19