Stanisław Lem - biografia i twórczość - strona 2

pisarz ożenił się z Barbarą Leśniak, wówczas studentką medycyny, z którą miał syna Tomasza. Po „odwilży” w 1956 roku nastąpił złoty okres twórczości Lema, w którym powstały jego najwybitniejsze powieści i opowiadania s-f, m.in.: „Dialogi”, „Śledztwo”, „Eden”, „Solaris”, „Powrót z gwiazd”, „Pamiętnik znaleziony w wannie”, „Niezwyciężony” oraz zbiory „Dzienniki gwiazdowe”, „Księga robotów”, „Inwazja z Aldebarana”, „Bajki robotów”, „Summa technologiae”, „Cyberiada”.

Twórczość pisarska Lema zmierzała stopniowo w kierunku rozważań filozoficznych i naukowych. W 1968 roku napisał „Filozofię przypadku”, a w 1970 r. – „Fantastykę i futurologię”.

Pisarz nigdy nie angażował się politykę, nie należał do partii ani żadnej organizacji o charakterze rządowym, choć go do tego nakłaniano. W 1982 roku wyjechał do Berlina Zachodniego, wkrótce jednak wrócił, ponieważ nie mógł sprowadzić do siebie rodziny. W 1983 r. udało się wyjechać już całej rodzinie - najpierw do Berlina Zachodniego, a następnie do Wiednia. Wtedy Lem nawiązał współpracę z paryską „Kulturą”.

Do kraju powrócił w 1988 roku i zamieszkał wraz z rodziną na Klinach. Rok później zerwał z beletrystyką, skupiając się na publicystyce i krytyce

Polecamy również:

 • Bajki robotów - streszczenie skrótowe tomu

  Trzej elektrycerze - To historia podboju Kryonidów, ludu, który żył w wielkim mrozie i bez słońca. Kryonidzi czerpali światło z zórz polarnych, gromadząc je w wielkich naczyniach i potęgując w odbiciach drogocennych kamieni. Właśnie tych kamieni zazdrościli im mieszkańcy innych planet. Więcej »

 • Dzienniki gwiazdowe - streszczenie skrótowe, opracowanie

  Tichy – główny bohater – wybierał się w podróż. Najpierw oddał rakietę do remontu, a następnie za namową kierownika zakładu nabył mózg elektroniczny. Przekonał go fakt, że mózg ma zapas dowcipów na 5 lat. Po przeczytaniu książki pt.: „Dwa lata wśród kurdli... Więcej »

 • Opowieści o pilocie Pirxie - streszczenie skrótowe, plan wydarzeń

  Bohaterem cyklu jest Pirx – najpierw kadet, a potem pilot w stopniu komandora. Po trzech latach nauki został poddany próbie jako kosmonauta. Wykonał pierwszy samodzielny lot, który wprawdzie okazał się później być tylko symulacją, ale bohater wykazał się zimną krwią i poradził sobie... Więcej »

 • Stanisław Lem, Wizja lokalna

  Powieść z gatunku science-fiction wydana w 1982 roku. Więcej »

 • Stanisław Lem, Patrol – streszczenie

  Patrol to jedno z opowiadań traktujących o przygodach legendarnego Pilota Pirxa, pracownika stacji kosmicznej zajmującej się kontrolą przestrzeni poza Ziemią. Wydarzenia opisują wypadek, który pewnego dnia przydarzył się kosmonautom. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 4 =
Marta
2021-04-19 19:23:19
Ostatecznie nie ukończył studiów, więc artykuł wprowadza w błąd.
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39