Opowieści o pilocie Pirxie - streszczenie skrótowe, plan wydarzeń

„Opowieści o pilocie Pirxie” - streszczenie skrótowe

Bohaterem cyklu jest Pirx – najpierw kadet, a potem pilot w stopniu komandora. Po trzech latach nauki został poddany próbie jako kosmonauta. Wykonał pierwszy samodzielny lot, który wprawdzie okazał się później być tylko symulacją, ale bohater wykazał się zimną krwią i poradził sobie znakomicie. W efekcie zasłużył na pochwałę. Jako oblatywacz odkrył tajemnicę zaginięcia dwóch pilotów. Okazało się, że przyczyną tragedii była niedoskonałość techniczna sprzętu. Zjawisko zostało szeroko opisane przez techników i psychologów, a Pirx pozostał w cieniu.

Jako pilot brał udział w licznych akcjach ratunkowych i prowadził śledztwa w sprawie katastrof kosmicznych. Kiedy podróżował jako pasażer transgalaktyku Tytan, był świadkiem katastrofy Albatrosa, na którym wybuchł reaktor. Niestety nic nie dało się zrobić i cała załoga  statku zginęła. Któregoś dnia odkrył, że robot mający uszczelniać reaktor napędowy, „zapamiętał” ostatnie rozmowy ludzi, którzy zginęli w katastrofie tego statku.

Dzięki dobrym wynikom w teście na wytrzymałość w środowisku pozbawionym bodźców, Pirx został również wysłany na praktyki na Księżyc. Przebywając na odległej planecie, odkrył prawdę o śmierci robota Ariela, który zginął podczas wspinaczki górskiej. Spotkał się też z obcą cywilizacją, jednak fakt ten nie został udokumentowany i nikt mu nie uwierzył. Był też dowódcą wyprawy z mieszaną załogą złożoną z ludzi i cyborgów. Nie powiedziano mu jednak, kto jest kim, by nie wpływać na jego ocenę. Pirx celowo doprowadził do awaryjnej sytuacji, by zobaczyć jak jego załoga zareaguje w trudnej sytuacji. Ponieważ rejs o mało nie zakończył się tragedią, pilot został postawiony przed sądem. Niemłody już Pirx był świadkiem w sprawie awarii wielkiego statku.

„Opowieści o pilocie Pirxie” - plan wydarzeń

1. Egzamin
2. Akcja ratunkowa
3. Odkrycie działania dziwnego światełka
4. Katastrofa na Albatrosie
5. Przydział na praktykę przeddyplomową na Księżycu
6. Walka z księżycowym robotem
7. Zagadka śmierci Ariela
8. Opowiadanie o zaprzepaszczonej szansie kontaktu z obcą cywilizacją
9. Bunt androida
10. Śledztwo w sprawie katastrofy na Marsie

Polecamy również:

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 3 =
NaVicube3579
2021-10-26 12:48:34
Liczyłem na streszczenie każdego mini opowiadania. Jak możecie to to poprawcie! :)
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43