Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie – streszczenie szczegółowe

Ostatnio komentowane
slabe
blablaa • 2019-12-10 18:11:31
pozdrawiam ciepło z wigilii
kluska a • 2019-12-06 14:12:20
Dzk
Serek • 2019-12-05 21:29:59
Spoko
Nauczyciel • 2019-12-04 15:35:14
w tekście są poważne błędy merytoryczne
Damian • 2019-12-04 10:25:25
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Opowieści o pilocie Pirxie to zbiór opowiadań utrzymanych w stylistyce science-fiction, wydanych po raz pierwszy w 1968 roku.

Test

Głodnego bohatera poznajemy w momencie gdy kończy kilkuletni kurs dla kosmonautów. Stoi przed nim zadanie wykonania pierwszego samodzielnego lotu. Pilot Pirx ma przeprowadzić skomplikowany manewr zejścia z orbity w towarzystwie dwóch innych statków. Podczas lotu muchy doprowadzają do zwarcia instalacji elektrycznej maszyny, co uniemozliwia pilotowi sterowanie statkiem. Grozi mu silne uderzenie w księżyc. Pirx próbuje wyłączyć obwód, w którym doszło do zwarcia jednak nie posiada odpowiednich narzędzi. Decyduje się na awaryjne sterowanie – dzięki temu zwęglona w obwodach mucha wypada, a statek wraca do normy, przez co Pirx unika zderzenia z księżycem. Pilot bezpiecznie ląduje na planecie i szykuje się do powrotu na ziemie, po czym egzaminator informuje go, że zdał egzamin z radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Pilot Borest, prowadzący drugą egzaminowaną maszynę niestety nie zdał tego testu.

Patrol

Pirx został pilotem służy patrolowej. Miał nadzorować dalekie planety Układu Słonecznego i chronić ziemię przed niebezpieczeństwami np. meteorami. Któregoś

Polecamy również:

  • Opowieści o pilocie Pirxie - opracowanie

    „Opowieści o pilocie Pirxie” to zbór dziesięciu opowiadań wydany w 1968 roku. Akcja toczy się w bliżej nieokreślonej przyszłości. Pirx podróżuje w kosmosie, odbywa praktykę na Księżycu i loty na Marsa. Jest zdolnym pilotem, człowiekiem uczciwym, opanowanym i spostrzegawczym. Jednak... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =