Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty) – streszczenie, plan

Jak ocalał świat

 

Streszczenie

Pewnego dnia wynalazca Trurl stworzył maszynę, która wykonywała wszystkie czynności rozpoczynające się od litery „n”. Jej twórca poprosił by stworzyła „natrium”, jednak robot stwierdził, że nie wie co to jest i odmówił posłuszeństwa. Okazało się, że słowo to oznacza po łacinie „sód”. Robot odrzekł, że nie może stworzyć czegoś na literę „n”, ale w innym języku. Naukowiec pogodził się z tym faktem i poprosił o stworzenie nieba. W międzyczasie Trurl zaprosił innego konstruktora – Klapaucjusza, by podziwiał jego wynalazek. Kolega zażyczył sobie, by maszyna stworzyła naukę. Przed jego domem pojawiła się wówczas grupa naukowców robiących notatki i przeprowadzających doświadczenia. Taki wymiar nauki nie zadowalał jednak Klapaucjusza, więc zwrócił się do maszyny by zaprojektowała „nice”, czyli zupełną odwrotność wszystkiego. Wokół pojawiały się zatem antyelektrony, antyneutriny i antyneutrony. W ten sposób powstała również antymateria. Klapaucjusz poprosił także robota by uczynił „nic”, co Trurl uznał za głupotę. W konsekwencji jednak ze świata zaczęły po kolei znikać różne rzeczy. Przerażony naukowiec usiłował wstrzymać działanie maszyny, jednak bezskutecznie. Próbował zażądać by robot z powrotem tworzył różne przedmioty, jednak był z tym problem jeśli nie zaczynały się na literę „n”.

 

Plan wydarzeń

 1. Wynalezienie robota przez naukowca Trurla.
 2. Eksperymenty z nową maszyną.
 3. Prezentacja wynalazku przed kolegą Klapaucjuszem.
 4. Wspólne testowanie maszyny.
 5. Nieopatrzne życzenie Klapaucjusza.
 6. Znikanie różnych przedmiotów ze świata.

 

Maszyna Trurla

 

Streszczenie

Pewnego razu naukowiec Trurl stworzył ośmiopiętrową maszynę obdarzoną rozumem. Pomalował ją na biało, liliowo i pomarańczowo. Zaczął sprawdzać jej umiejętności matematyczne, jednak maszyna często się myliła. Trurl nakazał jej się poprawić. Na pomoc koledze przyszedł Klapaucjusz, który zaczął sprawdzać działanie wynalazku. Obaj, całkowicie bezradni uznali, że maszyna nadaje się wyłącznie do kasowania biletów. Gdy robot to usłyszał gwałtowanie zaprotestował, co dodatkowo rozzłościło jej twórcę. Najpierw badacze ją gonili, a następnie to ona próbowała ich zmiażdżyć. Mężczyźni uciekli do miasta, w którym maszyna zaczęła burzyć domy i inne budynki. Dotarła również do ratusza, w którym ukryli się Trurl i Klapaucjusz. Zaczęła po imieniu wołać swojego właściciela, więc ten musiał wyjść jej na spotkanie by zapobiec kolejnym dewastacjom. Naukowcy postanowili skierować swoją ucieczkę w góry, jednak niefortunnie utknęli w jaskini. Aby udobruchać maszynę postanowili przyznać rację jej matematycznym obliczeniom i twierdzeniom, że „2+2=7”. Wściekły z powodu negocjacji Trurl znów zaczął jednak obrażać swój wynalazek, który w odwecie próbował dostać się o wnętrza jaskini, naruszając tym samym całą skałę. W efekcie robot został przygnieciony przez lawinę kamieni, a Trurl i Klapaucjusz zostawili ją czym prędzej odchodząc.

 

Plan wydarzeń

 1. Wynalezienie przez Trurla rozumnej maszyny.
 2. Testy na nowym wynalazku.
 3. Błędy matematyczne popełniane przez robota.
 4. Konflikt między robotem a wynalazcami.
 5. Pościg i zniszczenie miasta.
 6. Ucieczka wynalazców w góry.
 7. Ugrzęźnięcie w jaskini.
 8. Nieudane negocjacje z robotem.
 9. Zniszczenie maszyny przez lawinę kamieni.

 

Wyprawa pierwsza czyli pułapka Gargancjana

 

Streszczenie

Akcja opowiadania rozgrywa się w czasach działalności konstruktorów z Dyplomem Omnipotencji Perpetualnej, którzy nieśli pomoc innym ludziom. Dwaj boahterowie – Trurl i Klapaucjusz lądują na planecie zamieszkanej przez dwa ludy. Przyjaciele postanowili się rozdzielić i podążyć do własnych państw, w razie potrzeby używając recepty tytułowego Gargancjana. Lekiem były perłowe kulki, które w razie konieczności miały się zaróżowić. Przyrzekli sobie każdego wieczora komunikować się za jej pomocą. Trurl trafił do państwa kierowanego przez króla Potworyka. Władcę uwielbiającego militaria, który zażądał od naukowca stworzenia potężnej broni wojennej.

Klapaucjusz natomiast zamieszkał w państwie Megieryka – króla także uwielbiającego wojnę i militaria. W przeciwieństwie do swojego sąsiada lubił sztukę i miał o wiele łagodniejsze usposobienie. On również oczekiwał, że nowo przybyły wynalazca stworzy dla niego wyjątkową broń. Klapaucjusz próbował jednak odwieść króla od tego zamiaru. Ostatecznie przystał na prośbę Megieryka, w wyniku czego oba państwa przygotowywały się do wojny z pomocą wynalazców. Za sprawą zaleceń i mądrości mistrza Gargancjana zamiast starcia zbrojnego doszło do kumulacji świadomości dwóch obozów, a w konsekwencji wybuchu wzajemnej życzliwości, zgody i zwycięstwa rozumu.

 

Plan wydarzeń

 1. Lądowanie Trurla i Klapaucjusza na planecie dwóch państw.
 2. Rozdzielenie się przyjaciół.
 3. Poznanie zwyczajów w państwie Potworyka i Megieryka.
 4. Zatrudnienie wynalazców do przygotowania broni militarnych.
 5. Przygotowania narodów do wojny.
 6. Działanie zasad Mistrza Gargancjana i zaprzestanie walk na rzecz powszechnej zgody.

Polecamy również:

Komentarze (8)
Wynik działania 5 + 4 =
jp
2022-12-14 07:22:12
więcej rozdziałów trzeba dodać
Ania ania123
2022-04-19 18:05:31
Może być
Nwm
2022-03-02 18:00:39
Ok
qwerty
2021-08-26 12:55:11
nawet nawet
KAKASHI
2021-02-16 19:53:05
NO NOM NIE CHEJTUJE ALE TROCHE BEKA BO TE STRESZCZENIE JAKIEŚ MAŁE xD :\
2021
2021-02-14 19:28:43
Super to
2020
2021-02-09 06:54:36
suuuper
siema
2020-09-30 17:25:21
fajne
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
I cóż miał rację Marek Aureliusz który chciał podbić Germanię uderzeniem przez Mor...
• 2024-07-06 19:45:33
O tym, że zmienne w czasie pole elektryczne jest źródłem pola magnetycznego, napisał ...
• 2024-06-27 07:25:33
ok
• 2024-06-05 13:52:17
nadal nie umiem tego napisać
• 2024-06-04 10:48:42
Mógłby być jeszcze do tego cały utwór napisany.
• 2024-06-03 19:41:43