Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Powojenna literatura niemiecka - cechy, zjawiska, twórcy - strona 2

opisu szalonej rzeczywistości. Pisarz jest bardzo mocno związany z Polską, jego powieść „Turbot” została zainspirowana wydarzeniami na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku, zaś „Szczurzyca” odnosi się do czasów powstania Solidarności. Grass został uhonorowany Literacką Nagrodą Nobla w 1999 roku.

W dziedzinie dramaturgii w niemieckiej literaturze powojennej wyróżnia się Bertold Brecht, noblista z 1969 roku. Jego przedwojenne sztuki („Opera za trzy grosze”, „Matka Courage i jej dzieci”) cieszą się niesłabnącą popularnością. Ponadto po wojnie wydał on kilka dzieł prozatorskich: „Opowiadania z kalendarza”, „Interesy pana Juliusza Cezara”, a także zbiory poetyckie „Wiersze wybrane”, „Postylla domowa i inne wiersze”.

Twórcą piszącym po niemiecku (choć Szwajcarem z pochodzenia) był Friedrich Durrenmatt, autor dramatów, esejów, a także prozy. W sferze dramatu nawiązywał do Brechta. Z drugiej strony dostrzega się u niego cechy teatru absurdu. Dzieła Durrenmatta to parabole ludzkiego losu, pełne groteski, ale też operujące tajemniczą atmosferą i komediowym klimatem. Fundamentalne pytania o dobro i zło oraz o sposoby ich uobecnienia w człowieku jako członku społeczności zadaje pisarz, np. w dramacie „Wizyta starszej pani”. Inne dzieła Durrenmatta to np. „Jesienny wieczór”, „Zwłoka” czy „Wspólnik”.

Należy pamiętać, że powojenne Niemcy zostały podzielone na dwa zupełnie różne kraje: zachodni – RFN i wschodni – NRD. Niemcy wschodnie znajdowały się w radzieckiej strefie wpływów, dlatego literatura podlegała tu cenzurze i licznym ograniczeniom. Ważniejszymi pisarzami tej części Niemiec byli Christina Wolf, Heiner Muller czy Johannes Bobrowski.

Zobacz również

 • Powojenna literatura amerykańska - cechy, zjawiska, twórcy

  Powojenna literatura amerykańska to oczywiście wielkie nazwiska prozaików i dramaturgów, którzy rozpoczęli swoją twórczość jeszcze w okresie XX-lecia międzywojennego. Na wczesne lata 50. przypada ostatni etap twórczości Eugene O’ Neilla, którego „Zimna śmierć nadchodzi” miała pr...

  Więcej
 • Powojenna literatura iberoamerykańska - cechy, zjawiska, twórcy

  Okres powojenny przynosi prawdziwy rozkwit literatury iberoamerykańskiej i jej rosnącą popularność na całym świecie. Jeżeli chodzi o Argentynę, kraj, z którym przez długi czas był związany Witold Gombrowicz, tworzy tu dwóch wielkich pisarzy: Luis Borges i Julio Cortazar.

  Więcej
 • Powojenna literatura rosyjska - cechy, zjawiska, twórcy

  Powojenna literatura rosyjska ma swoich wielkich poetów. Ich poczet otwiera z pewnością Iwan Bunin, twórca, który w 1920 roku wyemigrował ze Związku Radzieckiego i był pierwszym Rosjaninem (uznanym za przedstawiciela tej literatury), który dostał Literacką Nagrodę Nobla w 1933. Zachwyt jurorów w Oslo wzbud...

  Więcej
 • Postmodernizm w literaturze - opracowanie

  Postmodernizm w literaturze przejawia się na kilku różnych płaszczyznach. Przede wszystkim mamy tu do czynienia z zakwestionowaniem jednolitości gatunkowej i estetycznej, bardzo dobrze widocznej np. w powieści, która staje się swoistym workiem, w jakim mieści się niemal wszystko.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11