Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jacek Podsiadło - biografia i wiersze - strona 2

tego, że ludzie się wstydzą swojej prywatności”.) W życiu najważniejsza jest według autora prawda, autentyzm. Wszelkie instytucje są przejawem sztuczności i ograniczenia wolności jednostki. Życie publiczne i społeczne to zestaw pustych rytuałów zagrażających indywidualności.

Wiersze Podsiadły, będąc zapisem upływającego czasu, często tworzą rodzaj dziennika czy raczej „nocnika”. Przedstawiane w nich sytuacje na ogół mają charakter codzienny, niepoetycki. Zwyczajność jest ternem poszukiwania odpowiedzi na pytania egzystencjalne. Do najczęstszych motywów w wierszach Podsiadły należą – pisane zawsze wielką literą – Miłość, Droga, również Bóg.

W poezji Podsiadły krytycy dopatrują się inspiracji polskim barokiem, a także twórczością Stachury i Barańczaka. Jednak ślad tych inspiracji jest bardzo dyskretny, nie sposób zaliczyć autora do jakiejkolwiek szkoły poetyckiej. Podsiadło wypracował własny, niezależny styl, cechujący się dążeniem do klasycznego ideału harmonii, dbałością o dźwiękową stronę tekstu, połączeniem prostoty z bogactwem językowym.

Wiersze Podsiadły były publikowane w większości polskich czasopism literackich i przekładane na wiele języków obcych (m.in. angielski, czeski,

Zobacz również

 • Andrzej Sosnowski - biografia i wiersze

  Andrzej Sosnowski urodził się w 1959 roku w Warszawie. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim i pracował tam jako wykładowca literatury amerykańskiej. Był również redaktorem „Literatury na Świecie”.

  Więcej
 • Manuela Gretkowska - biografia i twórczość

  Manuela Gretkowska urodziła się w 1964 roku w Łodzi. Jak sama wspomina, w szkole się nudziła, niczego nie uczyła i strasznie męczyła się z listą nieciekawych lektur. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim („Na filozofię poszłam, gdy doszłam do wniosku, że zawiera najwięcej wiedzy konkretnej, i że wszyscy humani...

  Więcej
 • Amos Oz - biografia i twórczość

  Amos Oz urodził się w 1939 roku w Jerozolimie, jego prawdziwe nazwisko to Klausner. Rodzice Oza przybyli do Palestyny z Odessy w latach trzydziestych. Chłopiec dorastał w kibucu Hulda.

  Więcej
 • Truman Capote - biografia i twórczość

  Truman Capote urodził się w 1924 roku w Nowym Orleanie. Jego matka miała zalewie 17 lat, kiedy przyszedł na świat. Kiedy Truman miał 4 lata, rodzice rozwiedli się i chłopiec trafił pod opiekę krewnych. Te doświadczenia miały istotny wpływ na jego życie.

  Więcej
 • Julio Cortazar - biografia i twórczość

  Julio Cortázar urodził się w 1914 roku w Brukseli. Jego rodzice pochodzili z Argentyny, po wybuchu wojny przenieśli się do Szwajcarii. W 1919 roku rodzina osiedliła się w Buenos Aires. Kilka lat później rodzice Julio rozwiedli się. Chłopiec większość dzieciństwa spędził w domu w Banfield na przedmieściach Buenos Aires ...

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 2 =
Ostatnio komentowane
xd
hehe • 2020-04-09 15:37:06
sfd
fsd • 2020-04-09 15:32:19
Istnieje więcej funkcji tkanek stałych? Jeśli tak to prosiłabym o podanie. :D
Naomi • 2020-04-09 08:00:03
Wartościowy i pouczający o fizyce i pokazuje siłe dośrodkową bardzo dobrze i przejrzy...
D.N.A • 2020-04-08 19:39:31
Bardzo mi pomogło,
Elo • 2020-04-08 14:38:50