Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Aforyzmy, myśli nieuczesane

Aforyzm definiowany jest jako zwięzłe sformułowanie ogólnej myśli (moralnej, filozoficznej, psychologicznej, politycznej itp.), łączące odkrywczość spojrzenia z wyrazistością stylu. Celem aforysty jest zaskoczenie odbiorcy poprzez stosowanie różnych figur stylistycznych i chwytów słownych.

Do najbardziej znanych polskich aforystów bez wątpienia należy Stanisław Jerzy Lec. Swoje aforyzmy publikował od lat 50. ubiegłego wieku w różnych czasopismach, m. in. w „Przeglądzie Kulturalnym”, „Dialogu” i „Świecie”. W 1957 r. krakowskie Wydawnictwo Literackie opublikowało tomik aforyzmów Leca zatytułowany „Myśli nieuczesane”, który błyskawicznie zyskał popularność. W 1964 r. na rynku ukazały się „Myśli nieuczesane nowe”, w 2007 r. – „Myśli nieuczesane wszystkie”.

Lecowskie „Myśli nieuczesane” stanowiły komentarz do rzeczywistości, w której przyszło autorowi żyć. Wiele z nich demaskuje mechanizmy władzy, ukazuje podrzędną pozycję obywatela, porusza kwestię wolności jednostki i społeczeństwa. Stanowią one sprzeciw wobec tyranii i bezwzględności systemu odzierającego człowieka z godności.

WŁADZA
Marionetki najłatwiej zamienić na wisielców. Sznurki już są.
I pałka policyjna jest drogowskazem.
"Tęsknię

Zobacz również

 • Jan Izydor Sztaudynger - życie, twórczość

  Jan Izydor Sztaudynger (pseud. m.in. Jan Korab, Jan Kokowski, Świerszcz) urodził się 28 kwietnia 1904 r. w Krakowie. Uczęszczał do Wzorcowej Szkoły Ćwiczeń przy Seminarium nauczycielskim. Po wybuchu I wojny światowej naukę kontynuował na Prywatnych Polskich Kursach Gimnazjalnych w Brnie na Morawach, dokąd przeprowadziła się jego ...

  Więcej
 • Julian Stryjkowski - życie, twórczość, biografia

  Julian Stryjkowski urodził się 27 kwietnia 1905 r. w Stryju (tereny dzisiejszej Ukrainy) jako Pesach Stark. Ojciec był nauczycielem w żydowskiej szkole elementarnej (chederze), matka natomiast zajmowała się domem. Miał dziesięcioro rodzeństwa.

  Więcej
 • Anna Kamieńska - życie, twórczość, biografia

  Anna Kamieńska urodziła się 12 kwietnia 1920 r. w Krasnymstawie jako córka urzędnika państwowego. Po przeprowadzce do Lublina uczęszczała najpierw do Szkoły Powszechnej im. Marii Konopnickiej, potem do III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Debiutowała w 1936 r. na łamach „Promyczka”.

  Więcej
 • Kazimierz Wyka - biografia, twórczość

  To polski historyk, pisarz i krytyk literatury, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kazimierz Wyka urodził się 19 marca 1910 roku w Krzeszowicach, a zmarł 19 stycznia 1975 roku w Krakowie.

  Więcej
 • Irit Amiel - biografia, książki

  Irit Amiel, a tak naprawdę Irena Librowicz, urodziła się w Częstochowie 5 maja 1931  roku. Izraelska tłumaczka, poetka i pisarka polskiego pochodzenia. Była to spolonizowana rodzina żydowska, ojcem Irit był Leon Librowicz, a matką Jentil z domu Hasenfeld. Przodkowie pisarki przybyli do Polski ponad 400 lat temu z terenu Niemiec.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 5 =
Ostatnio komentowane
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28
Rzym podbity przez barbarzyńców powoli całkowicie zamierał. Styl romański jest uprosz...
Badacz wlotów i upadków cywilizacji • 2020-06-11 21:16:11