Nelle Harper Lee, Zabić drozda - streszczenie

Część pierwsza

Rozdział 1

Narratorką powieści jest Jean nazywana Skautem. Ma cztery lata starszego brata Jeremiego zwanego Jem. Jej ojciec Atticus Finch jest prawnikiem. Matka zmarła gdy dziewczynka była mała. Dziećmi zajmuje się czarnoskóra kucharka Calpurnia.

W domu obok mieszka rodzina Radleów, która uważana jest za dziwną - jest tam chłopiec, Artur, nazywany przez dzieci Boo, który nie wychodzi z domu.

Historia zaczyna się w wakacje, gdy dziewczynka ma 6 lat i na wakacje do sąsiedztwa przyjeżdża chłopiec - Dill i dużo czasu spędzał z rodzeństwem Finch. Dzieci wymyślają wyzwanie - Dill ma wbiec na podwórko i dotknąć drzwi tego domu. Udaje się mu to zrobić. Z bezpiecznej odległości widzą, że ktoś poruszył firanką w oknie.

Rozdział 2

We wrześniu Dill wyjeżdża, a narratorka cieszy się, że pójdzie pierwszy raz do szkoły. Nauczycielka przekonując się, że Skaut potrafi czytać. Wini za to jej ojca, uważając, że zrobił dziecku krzywdę. Dziewczynka jest przekonana, że umiejętność czytania pojawiła się u niej sama. Jej nauczycielka jest zaraz po studiach i wprowadza nowoczesne metody. Nie zna miejscowych. Kiedy jeden z chłopców nie ma śniadania, chce mu pożyczyć pieniądze. Kiedy on odmawia

Polecamy również:

 • Kurt Vonnegut – biografia, twórczość

  Amerykański pisarz i publicysta, uznawany za przedstawiciela literatury science fiction i postmodernistycznej. Więcej »

 • Wojciech Młynarski – biografia, twórczość

  Wojciech Młynarski urodził się 26 marca 1941 roku w Warszawie. Był polskim poetą, reżyserem, satyrykiem oraz artystą kabaretowym. Napisał liczne teksty piosenek. Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców powojennego kabaretu literackiego. Więcej »

 • Wiesław Myśliwski – biografia, książki

  Pisarz urodził się 25 marca 1932 roku w Dwikozach koło Sandomierza. Dwa razy został laureatem Nagrody Literackiej „Nike” (w 1997 i 2007 roku). Jego ojciec był oficerem pochodzącym z Ćmielowa, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, a następnie objął posadę urzędnika. Więcej »

 • Jacek Kaczmarski - biografia, twórczość

  Jacek Kaczmarski urodził się 22 marca 1957 roku w Warszawie. Był poetą, pieśniarzem, prozaikiem i kompozytorem. Zasłynął głównie dzięki autorstwu piosenek o tematyce historycznej. Kojarzony jest z ruchem „Solidarności” oraz czasem stanu wojennego. Jego twórczość była rozpowszechniania... Więcej »

 • Leopold Tyrmand – biografia, książki

  Pisarz i publicysta, urodzony 16 maja 1920 roku w Warszawie w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. W okresie wojny większość jego rodziny wywieziono do Majdanka, gdzie zginął m.in. jego ojciec. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 4 =
Gabi Puzdrowska
2022-01-12 16:39:55
Moim zdaniem Tom nie jest winny????✌
Ostatnio komentowane
Who NOŁŚ
• 2022-01-26 20:27:13
bardzo mi się podobała książka ,,Drzewo do samego nieba"
• 2022-01-24 12:21:34
super polecam te szkołę !!!!!!
• 2022-01-23 15:43:46
super szkoła
• 2022-01-23 15:36:46
Łatwiej z Pitagorasa niż z tak skomplikowanego wzoru
• 2022-01-23 10:30:13