Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Pantofelek - interpretacja i analiza wiersza

Ostatnio komentowane
Niesamowite hostingserwery.com
Linux • 2019-06-16 16:47:25
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wiersz pt.: „Pantofelek” to wyrazisty przykład obrazoburczej i bezkompromisowej liryki Andrzeja Bursy. Konstrukcja tekstu opiera się na kontraście i efekcie zaskoczenia. Przede wszystkim mamy tu do czynienia z opozycją pomiędzy wdzięcznym, cukierkowym tytułem wiersza – pantofelek kojarzy się bowiem z małym bucikiem – a dosadnym wulgaryzmem, stanowiącym finał utworu. Poeta podejmuje grę z przyzwyczajeniami i oczekiwaniami odbiorcy.

Aby dobrze zrozumieć sens utworu Bursy, należy jednak dokładnie przyjrzeć się jego formie. Otóż okazuje się, że poeta zastosował w tekście wnioskowanie sylogistyczne:

Dzieci są milsze od dorosłych
zwierzęta są milsze od dzieci
mówisz że rozumując w ten sposób
muszę dojść do twierdzenia
że najmilszy jest mi pierwotniak pantofelek (…).

Sylogizm to wniosek, który powstaje z dwóch przesłanek, z których każda zawiera element drugiej. Bursa nieprzypadkowo sięga po ten typ rozumowania, jest to bowiem jedna z najczęstszych metod erystyki, a więc sztuki prowadzenia sporu w taki sposób, aby jego wynik był najbardziej korzystny dla danej strony, bez względu na to, co jest prawdą.

Erystyczna funkcja sylogizmu polega na tym, że może się on opierać na fałszywych przesłankach,

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');