Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Olga Tokarczuk, Numery – streszczenie i opracowanie

Ostatnio komentowane
Pawle, dziękujemy za zwrócenie uwagi - tekst został już poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:23:54
Dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony.
ADMIN • 2020-02-21 08:31:24
Fajne ale lepiej jak by było w podpunktach ! Fajna Stronka KC !
Filut • 2020-02-20 19:33:52
Przydatne Dzięki temu zrobiłem zadanie z chemii oczywiście
KNDisso • 2020-02-19 18:50:16
fajne bardzo pomaga w zad. :)
LusiaYt • 2020-02-19 18:13:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Streszczenie

Narratorką i bohaterką opowiadania Olgi Tokarczuk jest pokojówka zatrudniona w hotelu ”Capitol”. Na początku tekstu wymienia typy gości, jakie zatrzymują się w hotelu. Wspomina także, że na tym tle ona jest właściwie nikim. Gdy przywdziewa swój roboczy mundurek i rusza w hotelowe korytarze ze szczotką, w pewnym sensie zatraca swoja indywidualność. Przemyka jak cień miedzy kolejnymi pokojami, byleby nikomu z gości nie przeszkadzać. Pokojówka opisuje dzień swojej pracy, którą zaczyna przed godziną ósmą i co drugi weekend zajmuje się drugim piętrem. Po wizycie u swojej kierowniczki Miss Lang i otrzymaniu odpowiednich dyspozycji, bohaterka planuje cały dzień, rozłożenie sił. Jej narracja jest bardzo żywa i plastyczna – kobieta opisuje swoje wrażenia zmysłowe np. zapachy, zarówno środków gospodarczych jak i drogich perfum, te dwa światy mieszają się ze sobą.

Pokojówka przedstawia rozkład pokoi, ich numerację, układ wnętrz, nadmienia jakie informacje zostają nieraz wywieszane przez mieszkańców na klamce i jaki to dla niej komunikat. Dla kobiety każdy dzień spędzony w tej pracy to świat numerów, stan poszczególnych pomieszczeń identyfikuje z ich numeracją. Dzięki temu pamięta

Polecamy również:

Komentarze (0)
4 + 2 =