Olga Tokarczuk, Dom dzienny, dom nocny – streszczenie

Główni bohaterowie powieści przeprowadzają się do miejscowości o nazwie Piętno. Po kolei poznajemy sąsiadów pary – pierwszym z nich jest miła starsza kobieta, która zachowywała się jednak dość tajemniczo i niewiele mówiła o sobie. Kolejną osoba, którą poznaje para jest starszy mężczyzna, odwiedzający swoich znajomych i opowiadający im historię o samobójstwie Marka-marka. Bohaterowie nadali mu pseudonim „Taki-a-taki”. Okazało się, że któregoś dnia mężczyzna wrócił do domu i przechodząc obok domu sąsiada zobaczył uchylone drzwi – zajrzał do środka i zobaczył jego zwłoki. Nie zareagował jednak w żaden sposób i za to zjawa Marka-marka odwiedzała go nocami, póki nie zmarła siostra „Takiego-a-takiego”.

W kolejnym rozdziale znajdujemy opis Radia Nowa Ruda, którego słuchała bohaterka podczas prac kuchennych – wspomina m.in. audycję, podczas której czytano fragmenty Anny Kareniny.

Opowiedziana zostaje także historia zmarłego Marka marka. Był on miłym i lubianym dzieckiem, jednak z toksycznym ojcem, który znęcał się nad rodziną. W obawie przed biciem chłopiec często chował się w piwnicy. Gdy Marek dorósł również doznał problemu alkoholowego i przez przypadek zabił swojego prześladowcę – udał się na odwyk i podejmował kilkukrotne próby samobójcze. Jego wewnętrzny ból przypominał mu wielkiego czarnego ptaka. Alkohol łagodził jego rozdarcie i żal. Marek któregoś dnia okradł sklep alkoholowy, i w tym samym czasie ostatecznie zabił się.

Bohaterka powieść zdradza, że bardzo interesuje się snami i ich znaczeniem. Opisuje swoje własne i sprawdza blogi osób, które piszą na ten temat w intrenecie. Kobieta chciałaby wiedzieć, jakie sny ma jej sąsiadka Marta. Jeden z ciekawszych snów pojawił się u Krysi, pracującej w banku w Rudzie. Kobieta śniła o głosie w swoich lewym uchu, który przedstawiał się jako „Amos” i wyznał jej miłość. Krysia uwierzyła w istnienie nieznajomego mężczyzny i odnalazła miejsce jego zamieszkania w Częstochowie – jegomość o nazwisku Mos okazał się poetą, który nie ma pojęcia kim jest kobieta. Zostali jednak kochankami.

Tymczasem bohaterka dużo czasu spędzała z Martą, wykonując wspólnie różne, drobne prace domowe. Staruszka okazała się być bardzo mądrą życiowo osobą. Bohaterka wyznaje, że chciałaby zamienić się w grzyba ze względu na niego ciekawe właściwości – grzybnia jest bowiem jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne i przenika ziemię, wydzielając ciekawy zapach. Kobieta wspólnie z Martą wybrała się kiedyś do Wambierzyc – po drodze zwiedziły bazylikę i drogę krzyżową – ich uwagę przykuła szczególnie rzeźba kobiety niosącej krzyż – św. Kummernis. Jej żywot zaciekawił bohaterkę i zaczęła zgłębiać jej historię. Święta była zwana Wilgą i przyszła na świat jako szóste dziecko w rodzinie. Ojciec przeznaczył ją do klasztoru, ale potem postanowił wydać za rycerza. Dziewczyna jednak chciała oddać życie Bogu więc uciekła i zamieszkała na pustelni – ociec znalazł ją i więził w celi, a Bóg obdarzył ją twarzą Chrystusa na co przerażony mężczyzna zasztyletował córkę – Kummernis stała się więc męczennicą.

Sąsiadka Marta trudniła się wyrabianiem peruk na szydełku – bohaterka postanowiła poprosić znajomą o perukę dla niej. Ciekawym zwyczajem staruszki było także kupowanie wiosną kilku sztuk drobi i tuczenie ich tylko po to by zabić je i zjeść jesienią. Powiedziane zostaje także, że kobieta sypia bardzo krótko i często urządza sobie przechadzki w świetle księżyca.

Dowiadujemy się, że wieś Piętno było niegdyś naprawdę okazałą osadą, którą chętnie odwiedzali niemieccy turyści. Mieszkańcy otwarcie przyjmowali turystów, goszcząc ich w swoich starych, zabytkowych

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 4 =
Ostatnio komentowane
Ola jest fajną dziewczyną i lubi się bawić z dziećmi i jest w ogóle fajną kobietą....
• 2022-08-09 19:00:20
Rosja nadal jest państwem totalitarnym, a Polska sie nim staje.
• 2022-08-02 19:37:03
Ef. 6:12 [ 11 - 20]. 1Tes.2:13 ; 4: 8..... w tedy i dziś. Łuk.10: 16 .....
• 2022-08-01 16:36:20
To bardzo ciekawa historia godna uwagi każdego.
• 2022-07-12 15:12:25
@cotymowisz - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy eszkol...
• 2022-07-07 11:03:54