Olga Tokarczuk, Dom dzienny, dom nocny – bohaterowie

Główna bohaterka

Jest to postać bezimienna, wymieniania w powieści właśnie jako „bohaterka”. Jest jednocześnie pierwszoosobowym narratorem całej książki. Wspólnie z partnerem znanym jako R. zamieszkuje w domu w podmokniętej wiosce o nazwie Piętno, znajdującej się na dolnym śląsku. W swoich wypowiedziach dokonuje charakterystyki swoich sąsiadów oraz zdradza własne fascynacje i zainteresowania. Interesuje ją znaczenie snów, astronomia, świat przyrody. Uwielbia wszystko, co nosi w sobie pierwiastek tajemniczości.

R.

Partner bohaterki, którzy raczej rzadko bierze udział w codziennym życiu domu. Zostaje jedynie wspominanie, że którejś zimy cudem uniknął śmierci w wypadku oraz, że prawdopodobnie rozpoznaje zapach śmierci.

Marta

Jest sąsiadką głównej bohaterki i staje się jej najlepszą przyjaciółką. Kobiety spędzają bowiem ze sobą dużo czasu. Jest to mała, siwa staruszka i znakomita obserwatorka. Kobieta zajmowała się robieniem peruk – jedną z nich zrobiła specjalnie dla przyjaciółki. Dla bohaterki Marta była niezwykle tajemniczą i pociągającą osobą.

Taki-a-taki

Sąsiad bohaterki, który jest starszym i ciekawskim mężczyzną, jednak niewrażliwym na ludzki los. Zna wiele opowieści i legend o Piętnie i jego mieszkańcach. To on opowiada kilka historii pojawiających się na kartach powieści.

Agni

Postać ta pojawia się w rozdziale „On i Ona”. Był to urodziwy chłopiec poszukujący dorywczej pracy. Znajduje ją w domu zamożnej kobiety, z którą nawiązuje romans. Tak samo na imię miała kochanka jej męża (sprzątaczka).

Marek Marek

Był sąsiadem bohaterki, który w dzieciństwie doświadczył przemocy ze strony ojca-alkoholika. Gdy dorósł sam popadł w depresję i alkoholizm i dopuścił się zbrodni. Ostatecznie okradł sklep, a tego samego dnia popełnił samobójstwo. Jego ciało odnalazł Taki-a-taki, a duch Marka przez jakiś czas prześladował sąsiada.

Kummernis

Święta, której żywot i historię męczeństwa opisuje główna bohaterka. Kummernis pochodziła z zamożnej rodziny, a jej ojciec postanowił dobrze wydać ją za mąż. Dziewczyna jednak chciała oddać swoje życie Bogu więc uciekła. Ojciec odnalazł ją jednak i uwięził, a ona modląc się o wyzwolenie przybrała twarz Chrystusa. Na ten widok ojciec zasztyletował ją.

Ergo sum

Nauczyciel łaciny i historii, który w okresie wojny żywił się ludzkim mięsem, za co w przyszłości bohater zamieniał się w wilkołaka. Kierując się instynktem którejś nocy zagryzł krowę gospodarza,  ażeby mu to wynagrodzić zatrudnił się u niego jako parobek.

Bobol

Gospodarz, u którego zatrudnił się Ergo. Opowiedziana zostaje historia jego niemieckiej rodziny, która sprowadziła się do Piętna po wojnie.

Paschalis

Średniowieczny mnich, którego do klasztoru wysłał ojciec. Był chłopcem bardzo urokliwym, co zwróciło uwagę przeora Celestyna. Paschalis był jego kochankiem i uczniem. Zakonnik trafił do zakonu żeńskiego, niejako w wyniku przemiany płci. Jego zadaniem było spisanie żywoty kobiety czczonej przez zakonnice i tak powstał życiorys św. Kummernis. Biskup odmówił jej kanonizacji, więc zakonnik zamieszkał w mieście z prostytutką, gdzie zrozumiał istotę swojej dwoistej natury.  

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
Super przydało mi się to do zadania z Religii
• 2022-09-29 12:48:27
Dziękuję, pomogło mi w nauce :)
• 2022-09-29 12:05:27
Bardzo pomocny
• 2022-09-29 09:23:04
git
• 2022-09-27 14:46:23
Ok
• 2022-09-27 12:59:27