Egzamin - interpretacja i analiza wiersza

„Egzamin” Ewy Lipskiej to wiersz napisany w 1973 roku. Jest on zarówno parabolicznym komentarzem do ówczesnej sytuacji społeczno-politycznej, jak i uniwersalnym utworem na temat władzy autorytarnej.

Pomysł konstrukcyjny wiersza opiera się na zestawieniu współczesności z rekwizytami historycznymi. Na teraźniejsze odwołania tekstu wskazuje już sam tytuł: „egzamin”. Egzamin to bowiem obowiązująca we współczesnym szkolnictwie forma sprawdzania wiedzy. Tymczasem w wierszu Lipskiej zostaje ona zestawiona z królewską elekcją. Mowa tu bowiem o „egzaminie konkursowym na króla”. Tym samym mamy do czynienia z obniżeniem rangi wyboru króla, który zostaje sprowadzony do  uczniowskiego egzaminu lub czegoś w rodzaju konkursu piękności.

Sytuacja wykreowana w wierszu to – z jednej strony – parodia wolnego wyboru, z drugiej natomiast wyrazista aluzja do rzeczywistości politycznej Polski Ludowej. Efekt ten osiąga autorka za pomocą poetyki paradoksu. Okazuje się, że „królem wybrano pewnego króla/ który miał zostać królem”, a więc, że wynik był z góry ustalony, a same wybory fikcją. W dalszej kolejności mówi się, o tym, iż „król otrzymał dodatkowe punkty za/ pochodzenie”. Jest to aluzja do praktyki dowartościowywania

Polecamy również:

 • Julian Przyboś - biografia i twórczość

  Julian Przyboś urodził się w 1901 r. w miejscowości Gwoźnica Dolna na Rzeszowszczyźnie. Poeta wywodził się z warstwy chłopskiej. Jako młody człowiek wstąpił do POW (Polskiej Organizacji Wojskowej utworzonej przez Józefa Piłsudskiego) i w 1918 roku brał udział w walkach polsko-ukraińskich, a w 1920 w wojnie... Więcej »

 • Adam Zagajewski - biografia i twórczość

  Adam Zagajewski urodził się w 1945 roku we Lwowie, w rodzinie inteligenckiej. Jego ojciec był profesorem elektroniki, a matka aktorką i tłumaczką. W roku urodzenia poety jego rodzina została wysiedlona i zamieszkała w Gliwicach. Więcej »

 • Adam Ważyk - biografia i twórczość

  Adam Ważyk urodził się w 1905 roku w Warszawie jako Adam Wagman w rodzinie pochodzenia żydowskiego. Studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. Był związany z awangardowymi kierunkami w poezji. Współredagował „Almanach Nowej Sztuki”, a także „Zwrotnicę”. Publikował... Więcej »

 • Jan Twardowski - biografia i twórczość

  Jan Twardowski urodził się w Warszawie w 1915 roku, w rodzinie o tradycjach kolejarskich. Uczył się w gimnazjum o profilu matematyczno-przyrodniczym im. Tadeusza Czackiego. Jako poeta debiutował w 1937 roku. Przed wojną zaczął studiować polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, którą oficjalnie ukończył w... Więcej »

 • Stanisław Barańczak - biografia i twórczość

  Stanisław Barańczak urodził się w 1946 roku w Poznaniu, w rodzinie inteligenckiej. Jego siostrą jest Małgorzata Musierowicz, popularna powieściopisarka młodzieżowa. Poeta studiował filologię polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Należał do poznańskiej literackiej grupy „Próby”, a... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 4 + 2 =
Roksana
2016-03-30 20:22:17
Świetne! Gratuluję autorce/autorowi :)
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39