Stanisław Lem - biografia i twórczość - strona 3

literackiej.

Ostatnie lata życia pisarza naznaczone były cierpieniem – Lem chorował na cukrzycę, coraz częściej zdarzało mu się tracić przytomność, był wielokrotnie hospitalizowany i reanimowany.

Zmarł w 2006 roku w Krakowie.

Stanisław Lem - twórczość

Dorobek literacki Lema jest obszerny i bogaty pod względem gatunkowym i tematycznym. Pisarz zasłynął przede wszystkim jako twórca polskiej fantastyki, choć ma na koncie też utwory realistyczne. Jego książki zostały przełożone na 41 języków.

W pierwszym okresie twórczości Lem tworzył wizje przyszłości, życia w kosmosie i postępu technicznego. Z czasem jego dzieła wzbogaciły się o problematykę filozoficzną – fantastyczna fabuła stała się pretekstem do refleksji nad naturą człowieka, jego rozwojem w dobie rozwoju nauki i postępu technologicznego.

Pisarz drążył temat granic nauki, możliwości człowieka w zakresie panowania nad materią, podboju kosmosu i stworzenia sztucznej inteligencji. Późniejsze dzieła Lema stają się coraz bardziej pesymistyczne, przyszłość jawi się w nich jako dążenie do zagłady. Rozwój technologii pociąga za sobą upadek moralny, zanik wartości, na których opiera się człowieczeństwo.

Ogromną popularność pośród

Polecamy również:

 • Bajki robotów - streszczenie skrótowe tomu

  Trzej elektrycerze - To historia podboju Kryonidów, ludu, który żył w wielkim mrozie i bez słońca. Kryonidzi czerpali światło z zórz polarnych, gromadząc je w wielkich naczyniach i potęgując w odbiciach drogocennych kamieni. Właśnie tych kamieni zazdrościli im mieszkańcy innych planet. Więcej »

 • Dzienniki gwiazdowe - streszczenie skrótowe, opracowanie

  Tichy – główny bohater – wybierał się w podróż. Najpierw oddał rakietę do remontu, a następnie za namową kierownika zakładu nabył mózg elektroniczny. Przekonał go fakt, że mózg ma zapas dowcipów na 5 lat. Po przeczytaniu książki pt.: „Dwa lata wśród kurdli... Więcej »

 • Opowieści o pilocie Pirxie - streszczenie skrótowe, plan wydarzeń

  Bohaterem cyklu jest Pirx – najpierw kadet, a potem pilot w stopniu komandora. Po trzech latach nauki został poddany próbie jako kosmonauta. Wykonał pierwszy samodzielny lot, który wprawdzie okazał się później być tylko symulacją, ale bohater wykazał się zimną krwią i poradził sobie... Więcej »

 • Stanisław Lem, Wizja lokalna

  Powieść z gatunku science-fiction wydana w 1982 roku. Więcej »

 • Stanisław Lem, Patrol – streszczenie

  Patrol to jedno z opowiadań traktujących o przygodach legendarnego Pilota Pirxa, pracownika stacji kosmicznej zajmującej się kontrolą przestrzeni poza Ziemią. Wydarzenia opisują wypadek, który pewnego dnia przydarzył się kosmonautom. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 1 =
Marta
2021-04-19 19:23:19
Ostatecznie nie ukończył studiów, więc artykuł wprowadza w błąd.
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39