Śpieszmy się kochać ludzi - interpretacja i analiza wiersza

Wiersz Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi” to niewątpliwie najsłynniejszy utwór poety, którego słowa przytacza się przy okazji rozmaitych uroczystości pamiątkowych.

Tekst stanowi kwintesencję poetyckiego kunsztu Twardowskiego. Mamy tu do czynienia z ujmującym połączeniem prostej formy z głębokim, uniwersalnym przesłaniem. Wiersz mówi o dwóch najistotniejszych egzystencjalnych kwestiach: o miłości i śmierci.

Utwór posiada budowę klamrową, na początku i na końcu pojawia się bowiem ta sama tytułowa fraza: „Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. W pierwszym wypadku zdanie to zyskuje szereg uzasadnień zaczerpniętych z obserwacji codziennego życia, na końcu tytułowa fraza zostaje z kolei potraktowana w sposób wyraźnie filozoficzny, a jej rozwinięcie stanowi poetyckie podsumowanie tekstu.

Wiersz został utrzymany w konwencji liryki apelu. Poeta niejako nawołuje do okazywania miłości, ponieważ ludzkie życie jest krótkie i nieustannie zagrożone śmiercią. Podmiot wiersza nie sytuuje się poza tekstem, używa pierwszej osoby liczby mnogiej, a więc jego słowa wyrażają prawdy uniwersalne. Ja liryczne wypowiada się też w drugiej osoby liczby pojedynczej, traktując czytelnika w sposób

Polecamy również:

 • Oda do rozpaczy - interpretacja i analiza wiersza

  „Oda do rozpaczy”, wiersz Jana Twardowskiego z tomu „Poezje wybrane” (1979), to króciutki liryk, który wyraziście formułuje swoistą filozofię księdza-poety. Utwór jest wyrazem charakterystycznego dla całej twórczości autora „Znaków ufności” typu... Więcej »

 • Jan Twardowski W niebie - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz księdza Jana Twardowskiego „W niebie” to ciepły, nostalgiczny utwór, w którym – jak wskazuje sam tytuł – poeta przedstawia chrześcijańskie wyobrażenie nieba. Autor, mimo że odwołuje się do teologii katolickiej, buduje obraz wieczności odbiegający od wzniosłych... Więcej »

 • Jan Twardowski Świat - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz Jana Twardowskiego pt.: „Świat” wbrew tytułowi nie traktuje o świecie lub przynajmniej nie tylko o nim. Najważniejszym problemem jest tu bowiem relacja pomiędzy światem a Bogiem. Wiersz porusza zatem tematykę metafizyczną. Tekst pod względem formalnym nawiązuje do barokowego konceptu, operuje... Więcej »

 • Mrówko, ważko, biedronko - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz Jana Twardowskiego „Mrówko ważko biedronko” z tomu „Nie przyszedłem pana nawracać” (1986) to swoista apoteoza małości i skromności, które urastają do rangi najwyższych przymiotów. Refleksja poetycka księdza Twardowskiego wyrasta ze zdziwienia światem przyrody.... Więcej »

 • Zeszyt w kratkę - streszczenie

  O znaku krzyża - Ksiądz opowiada, co mu się przypomina, kiedy ręką wykonuje w powietrzu znak krzyża. Po pierwsze, przypominają mu się wszystkie mamy, w tym jego, ponieważ to ona nauczyła go robić znak krzyża. Mówiła mu też, że kiedy przechodzi się obok przydrożnego krzyża, trzeba się przeżegnać lub zdjąć... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39