Mrówko, ważko, biedronko - interpretacja i analiza wiersza

Wiersz Jana Twardowskiego „Mrówko ważko biedronko” z tomu „Nie przyszedłem pana nawracać” (1986) to swoista apoteoza małości i skromności, które urastają do rangi najwyższych przymiotów. Refleksja poetycka księdza Twardowskiego wyrasta ze zdziwienia światem przyrody. Natura kryje w sobie sensy filozoficzne, a jej kontemplowanie prowadzi do odkrycia praw rządzących całym kosmosem.

Mamy tu do czynienia z przekonaniem, że świat jest nierozerwalną całością, której najmniejsze elementy odzwierciedlają reguły uniwersalne. Sama forma wiersza komunikuje wpisany w niego światopogląd. Twardowski formułuje apostrofę do „mrówki”, „ważki” i „biedronki”. Wybór adresatów utworu wskazuje, że poeta dowartościowuje najmniejszych przedstawicieli przyrody, czyniąc ich nie tylko obiektami poezji, ale też kwintesencją mądrości, jakiej człowiek może się od nich uczyć.

Największym atutem przywołanych owadów są ich niewielkie rozmiary. Poeta sugeruje ukrytą w tym fakcie tajemnicę. Owady nie „urosły w czasie wieków”, ponieważ spełniają istotną funkcję w świecie przyrody. Fundamentem rzeczywistości okazują się więc sprawy najprostsze, na co dzień niedostrzegane i niedoceniane. Poeta uważa, że ów mikroświat

Polecamy również:

 • Śpieszmy się kochać ludzi - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz Jana Twardowskiego „Śpieszmy się kochać ludzi” to niewątpliwie najsłynniejszy utwór poety, którego słowa przytacza się przy okazji rozmaitych uroczystości pamiątkowych. Tekst stanowi kwintesencję poetyckiego kunsztu Twardowskiego. Mamy tu do czynienia z ujmującym połączeniem prostej... Więcej »

 • Oda do rozpaczy - interpretacja i analiza wiersza

  „Oda do rozpaczy”, wiersz Jana Twardowskiego z tomu „Poezje wybrane” (1979), to króciutki liryk, który wyraziście formułuje swoistą filozofię księdza-poety. Utwór jest wyrazem charakterystycznego dla całej twórczości autora „Znaków ufności” typu... Więcej »

 • Jan Twardowski W niebie - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz księdza Jana Twardowskiego „W niebie” to ciepły, nostalgiczny utwór, w którym – jak wskazuje sam tytuł – poeta przedstawia chrześcijańskie wyobrażenie nieba. Autor, mimo że odwołuje się do teologii katolickiej, buduje obraz wieczności odbiegający od wzniosłych... Więcej »

 • Jan Twardowski Świat - interpretacja i analiza wiersza

  Wiersz Jana Twardowskiego pt.: „Świat” wbrew tytułowi nie traktuje o świecie lub przynajmniej nie tylko o nim. Najważniejszym problemem jest tu bowiem relacja pomiędzy światem a Bogiem. Wiersz porusza zatem tematykę metafizyczną. Tekst pod względem formalnym nawiązuje do barokowego konceptu, operuje... Więcej »

 • Zeszyt w kratkę - streszczenie

  O znaku krzyża - Ksiądz opowiada, co mu się przypomina, kiedy ręką wykonuje w powietrzu znak krzyża. Po pierwsze, przypominają mu się wszystkie mamy, w tym jego, ponieważ to ona nauczyła go robić znak krzyża. Mówiła mu też, że kiedy przechodzi się obok przydrożnego krzyża, trzeba się przeżegnać lub zdjąć... Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 3 + 2 =
jacek
2016-04-27 14:08:39
Ładne sformuowanie
Ostatnio komentowane
ok
ktostam • 2021-06-19 15:17:37
Tak
Tak • 2021-06-17 07:30:57
spoko
:) • 2021-06-16 20:42:56
x - wpis został poprawiony, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:34:20
Mudnok - poprawione, pozdrawiamy :)
ADMIN • 2021-06-15 06:37:39