Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Pokolenie '76 (Nowa Prywatność) - geneza, założenia, przedstawiciele - strona 2

tej generacji poetyckiej były kwestie moralne, jednocześnie jednak twórczość tę cechowało swoiste rozdarcie pomiędzy dwoma sprzecznościami. Z jednej strony eksponowało się tu prywatność, z drugiej – wpisanie w bieżącą historię. Konkret mieszał się z parabolicznym uogólnieniem, metafizyka z biologią. Te antynomiczne kierunki widać np. w poezji Bronisława Maja („Taka wolność”, „Zmęczenie”, „Album rodzinny”, „Zagłada świętego miasta”), Krzysztofa Lisowskiego („Próba obywatelstwa”, „Drzewko szczęścia”, „Ciemna dolina”), Andrzeja Kaliszewskiego.

Jak zaznacza Stanisław Burkot, poeci „nowej prywatności” w okresie stanu wojennego zaangażowali się mimo wszystko politycznie, zaś ich późniejsze wiersze nie odróżniały się znacząco od poezji twórców nowofalowych. Ponadto wielu z nich porzuciło poezję na rzecz prozy.

Zobacz również

 • Pokolenie pryszczatych - geneza, założenia, przedstawiciele

  Pokolenie pryszczatych to grupa polskich pisarzy, którzy debiutowali w latach 40. i 50. XX wieku w atmosferze akceptacji i propagowania oficjalnej doktryny Polski Ludowej, czyli marksizmu-leninizmu. W praktyce oznaczało to wcielanie w życie założeń socrealizmu, przyjętego oficjalnie w 1949 roku podczas zjazdu w Szczecinie.

  Więcej
 • Pokolenie '56 (Pokolenie Współczesności) - geneza, założenia, przedstawiciele

  „Pokolenie 56” to nazwa formacji poetów i prozaików, którzy urodzili się około roku 1930 i debiutowali na fali 1956 roku. W większości byli oni związani z powstałym podczas październikowej odwilży czasopismem „Współczesność”, wspierającym przemiany polskiej kultury.

  Więcej
 • Nowa Fala (Pokolenie '68) - geneza, założenia, przedstawiciele

  Nowa Fala to nazwa nadana pokoleniu młodych artystów debiutujących pod koniec lat 60. : pisarzy, reżyserów, a przede wszystkim poetów. Poezję Nowej Fali zwiastowały utwory Ewy Lipskiej i Rafała Wojaczka, na właściwy nurt złożyła się zaś działalność kilku grup poetyckich.

  Więcej
 • Pokolenie bruLionu - geneza, założenia, przedstawiciele

  Pokolenie „brulionu” to generacja twórców urodzonych około 1960 roku, którzy koncentrowali się wokół niezależnego czasopisma „bruLion” i debiutowali na początku lat 90. Wspomniane pismo redagowane było przez Roberta Tekielego, ukazywało się nieregularnie w latach 1986-1999 i początkowo mi...

  Więcej
 • Kaskaderzy literatury - definicja, charakterystyka, twórcy

  „Kaskaderzy literatury” to określenie grupy młodych polskich poetów i prozaików – wybitnych indywidualistów, których twórczość była ściśle związana z ich własnym życiem, które następnie stało się swoistą legendą.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 1 =
Ostatnio komentowane
smieszny
helena • 2020-07-09 09:40:55
Pomylono kąty
dsf • 2020-06-22 16:11:37
wow
Kasia • 2020-06-17 11:55:30
jezu ale trudne
iwo • 2020-06-16 18:19:06
dzieki
halinka • 2020-06-15 11:00:28