Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Nn próbuje sobie przypomnieć słowa modlitwy - interpretacja i analiza wiersza

Ostatnio komentowane
przydalo sie
jjoojo • 2019-06-13 14:46:18
Nie tyle rozwód co uznanie małżeństwa za nieważne dr Arletta Bolesta adwokat kości...
Arletta Bolesta • 2019-06-12 13:59:29
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figurat...
Anna • 2019-06-11 17:31:16
no ok
twój stary • 2019-06-11 15:44:43
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Wiersz Stanisława Barańczaka „Nn próbuje sobie przypomnieć słowa modlitwy” pochodzi z tomu „Sztuczne oddychanie” wydanego w Londynie w 1978 roku. Mamy tu do czynienia ze swoistym przesileniem w zakresie poetyki autora „Jednym tchem”. Forma tekstu staje się nieco bardziej klasyczna w stosunku do wczesnych utworów Barańczaka. Wiersz operuje wyraźnym podziałem na strofy, a ostra parodia, jak wskazuje Stanisław Burkot, zostaje zastąpiona ironią. Ponadto tematyka społeczno-polityczna zostaje wzbogacona o problematykę egzystencjalną, a nawet metafizyczną.

Mamy tu do czynienia z liryką maski. Bohaterem lirycznym wiersza jest bowiem „Nn” – Barańczak wprowadza tu postać, która z jednej strony staje się figurą dystansu, z drugiej natomiast jest metaforą „szarego człowieka”. „Nn” (łac. non notus) znaczy bowiem tyle co „bezimienny”, ktoś, kogo tożsamość pozostaje nieznana.

Tekst jest stylizowany na Modlitwę Pańską, każda strofa rozpoczyna się od sformułowania: „Ojcze nasz”.Jednocześnie mamy do czynienia z modlitwą niekonwencjonalną, bohater liryczny nie pamięta jej bowiem dokładnie, dlatego uzupełnia tekst swoimi własnymi słowami. Owo zapomnienie modlitwy wskazuje na to, że podmiot nie należy

Polecamy również:

  • Spójrzmy prawdzie w oczy - interpretacja i analiza wiersza

    „Spójrzmy prawdzie w oczy” to jeden z wierszy Stanisława Barańczaka pochodzący z tomu „Jednym tchem”. Mamy tu do czynienia z tekstem reprezentatywnym dla poetyki i światopoglądu Nowej Fali. Można więc mówić o kontestacji szarej rzeczywistości PRL-u, dokonującej się za pomocą... Więcej »

  • Widokówka z tego świata - interpretacja i analiza wiersza

    Wiersz „Widokówka z tego świata” Stanisława Barańczaka pochodzi z tomu o tym samym tytule, wydanego w 1988 roku. Jest to zatem owoc emigracyjnych doświadczeń poety, który na początku lat 80. zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Widać tu wyraźną zmianę tonu i tematyki w stosunku do... Więcej »

  • Wypełnić czytelnym pismem - interpretacja i analiza wiersza

    Wiersz „Wypełnić czytelnym pismem” Stanisława Barańczaka pochodzi z tomu „Jednym tchem”, reprezentującego poetykę nowofalową. Utwór został napisany w konwencji protokołu-ankiety, na którą składa się już sam tytuł, a także kompozycja w formie pytań. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 4 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');