Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jacek Kaczmarski, Nasza klasa - analiza i interpretacja

Ostatnio komentowane
Dziękuję za to. Bardzo pomocne.
MatyldaQ • 2020-02-23 16:39:13
gut gut
twój stary kręci się jak bęben w pralce • 2020-02-23 16:04:05
like
brzoza • 2020-02-23 15:16:38
e
essa • 2020-02-22 20:02:53
zupa je
pupa • 2020-02-22 16:10:06
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Geneza

Jacek Kaczmarski napisał tę piosenkę w 1983 roku. Popularność zyskała głównie dzięki swojej aktualności w latach 80. ubiegłego wieku, czyli rzeczywistości tuż po stanie wojennym. Poeta stale rozwijał utwór i dopisywał kolejne zwrotki, a w 1992 roku napisał jej dalszy ciąg, w którym bard opisuje losy swoich szkolnych kolegów w III Rzeczpospolitej (Nasza klasa ’92).

Treść i przesłanie

Tematem pieśni jest życie przyjaciół podmiotu, który rozeszli się w życiu w różnych kierunkach. Po zakończeniu stanu wojennego, w wyniku różnych okoliczności życiowych podejmowali oni decyzje o wyjeździe za granicę, pozostaniu na miejscu w Polsce, a niektórzy nawet zdecydowali się na zakończenie życia.

Poeta wprowadza postać jednego z uczniów, Adama, który na emigracji w Izraelu zastanawia się jak potoczyły się losy innych znajomych. Jak się okazuje, większość z nich zdecydowała się na podobny los:

Co się stało z naszą klasą? Wojtek w Szwecji w porno-klubie
Pisze: dobrze mi tu płacą za to, co i tak wszak lubię
Za to, co i tak wszak lubię...

Kaśka z Piotrkiem są w Kanadzie, bo tam mają perspektywy
Staszek w Stanach sobie radzi, Paweł do Paryża przywykł
Gośka z Przemkiem ledwie przędą - w maju

Polecamy również:

  • Jacek Kaczmarski, Przechadzka z Orfeuszem - analiza i interpretacja

    Dla Jacka Kaczmarskiego, najsłynniejszego barda, pieśniarza poety i kompozytora lat 80. i 90.  kultura klasyczna stanowiła niekończące się źródło inspiracji, zwłaszcza w zakresie mitu i historii. Jednym z utworów stanowiących świadectwo tej fascynacji jest wiersz Przechadzka z Orfeuszem,... Więcej »

  • Jacek Kaczmarski, Mury - analiza i interpretacja

    Utwór pt. Mury powstał w roku 1978 i szybko stał się hymnem opozycji lat 80., w niedługim czasie przekształconej w „Solidarność”. Jest to w zasadzie tekst piosenki, której wykonanie miało swoja premierę właśnie w tym czasie. Wówczas Jacek Kaczmarski tworzył swój program... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =