Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Anna Świrszczyńska, Rozczarowana i szczęśliwa – analiza i interpretacja

Wiersz pochodzi z tomu pt. Jestem baba, wydanego w Krakowie w 1975 roku.

Podmiotem lirycznym jest kobieta, która opowiada, że idzie za nieznanym sobie, smukłym mężczyzną, zastanawiając się nad jego myślami, które wydają jej się niezrozumiałe ze względu na różnice płci:

Przede mną idzie mężczyzna
cienki w biodrach,
wysmukły jak dym z komina.

Idzie niosąc w sobie swoje męskie myśli, których nie znam,
tajemnicę – można by rzec –
męskości.

Gdy mężczyzna odwraca się, okazuje się, że jest to jej znajomy (mąż, chłopak, narzeczony, przyjaciel – jest to bliżej nieokreślone) – podmiot wydaje się tym faktem rozczarowana:

To przecież tylko mój mężczyzna. […]

Znika urok,
ta twierdza jest już zdobyta.

Zdaje się, że podmiot liczyła na uczucie nowości, podekscytowania z możliwości poznania kogoś, czegoś nowego, nieznanego. Snucie domysłów na temat tego co może myśleć i czuć mężczyzna idący przed nią byłoby dla niej czymś ekscytującym. Temu rozczarowaniu towarzyszy jednak uczucie szczęścia, ponieważ mimo wszystko cieszy się, że go zna:

Wyciągam ręce, śmieję się,
rozczarowana i szczęśliwa
biegnę ku niemu
jak ku samej sobie.

Kobieta ma wrażenie, że „biegnie ku samej sobie” ponieważ tak dobrze zna tego człowieka, jak samą siebie. Wiersz wpisuje się w feministyczny nurt poezji Anny Świrszczyńskiej. Poetka w tym okresie z dużą szczerością pisała o kobietach, ich psychice i odmiennym od mężczyzn postrzeganiu świata. W liryku Rozczarowana i szczęśliwa porusza kwestie dwoistości i skomplikowania kobiecej natury – okazuje się bowiem, że jedna i ta sama rzecz może ja śmieszyć i zasmucać.

Zobacz również

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
Ostatnio komentowane
Może być
Legnicki • 2020-06-05 06:50:34
Łatwe?
Limo • 2020-06-04 09:34:59
/Fajne\
Zuza • 2020-06-04 05:32:20
Nie polecam 0/10
Ktoś • 2020-06-03 12:15:55
Dzięki pomogło bardzo :)
Luna Smift • 2020-06-02 15:17:28