Lampy w parku - analiza i interpretacja

W wierszu Lampy w parku Joanna Kulmowa w dwóch strofach przedstawia nam obraz nocnej alejki w parku, wzdłuż której stoją rzędy świecących się latarni. Autorka wprowadziła w utworze spokojny, leniwy nastrój, oddający ciszę i spokój panujący nocna porą.

Joanna Kulmowa wykorzystała zabieg porównania by w ciekawy, plastyczny sposób wytłumaczyć dlaczego wieczorem parkowe latarnie świecą, a nad ranem gasną. Poeta porównuje lampę do rozkwitającego kwiatu maciejki, do którego zlatują się wszystkie nocne motyle - ćmy.

Ćmy wysysają z kwiatów całą słodycz, do tego stopnia, że zamykają się one z powrotem. W wierszu tym słodkim nektarem jest światło lamp, wysysane przez motyle lampy gasną, by kolejnego wieczora rozkwitnąć, zapłonąć na nowo.

 

LAMPY W PARKU

Lampy

w parkowych alejkach

rozkwitają nad wieczorem jak maciejka.

I ćmy,

nocne wiercipięty,

lecą do tych kwiatów nocą rozwiniętych.

Ćma za ćmą o płatki lamp kołata,

całą słodycz wysysa z latarń.

Więc do rana światło stula się,

zmierzcha

i znów stoją pąki lamp

przy ścieżkach.

Polecamy również:

  • Po co jest teatr? - analiza i interpretacja

    Poetka wymienia w wierszu różne przedmioty, rekwizyty i przyrównuje je do innych: drabina to w jej wyobrażeniu schody do nieba, miska przypomina księżyc, a pogrzebacz miecz. Podmiot mówiący cechuje zatem bujna wyobraźnia, którą wykorzystuje do ożywienia i uatrakcyjnienia miejsca, w... Więcej »

  • Marzenia - analiza i interpretacja

    Podmiotem lirycznym wiersza Joanny Kulmowej jest uczeń, który nie lubi chodzić do szkoły, gdyż, jak twierdzi, nie może do niej zabierać swoich marzeń. W szkole nie ma dla nich miejsca, dlatego musi je zostawiać w domu. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 3 + 2 =
Ostatnio komentowane
ale banalne
• 2025-04-09 16:07:25
Może być
• 2025-03-27 18:35:05
siema mega fajne
• 2025-03-22 08:47:31
dzięki
• 2025-03-10 15:14:41
bardzo to działanie łatwe
• 2025-03-03 13:00:02