Rzeka - interpretacja i analiza wiersza

Wiersz „Rzeka” Adama Ważyka to standardowy przykład poezji socrealistycznej. Mamy tu do czynienia z panegirykiem na cześć komunizmu, przede wszystkim jego przywódców – Józefa Stalina i Mao Tse-Tunga.

Metaforą socjalistycznego ustroju jest tu rzeka jako wszechogarniająca siła, która przekształca oblicze świata. Rzeka stanowi część natury, dlatego odsyła do ideologicznej interpretacji historii. Dzieje są więc postrzegane w kategoriach obiektywnych i dialektycznych – jako proces zdążający do ostatecznego triumfu komunizmu. Co więcej, rewolucja komunistyczna przyjmuje wymiary globalne, odbywa się zarówno w Europie, jak i w Azji, a wkrótce obejmie cały świat. Idea socjalizmu to, według poety, niejako „rzeka podskórna” czasu, która zaowocuje zwycięstwem.

Wiersz operuje retoryką patetyczną, a jednocześnie odwołuje się do porządku pracy. Mądrość Stalina zostaje porównana nie do spokojnej, sielskiej rzeczki, ale rzeki, która „w ciężkich turbinach/ przetacza wody”. Woda traci tu zatem atrybuty lekkości, staje się metaforą ciężkiej pracy, owocującej plonami pszenicy, bujnymi lasami i ogrodami.

Ważyk buduje mit komunizmu jako powszechnego dobrobytu, nad którym czuwa dobry ojciec Stalin. Oprócz retoryki pracy pojawia się tu wyrazista metaforyka batalistyczna i rewolucyjna. Podskórna rzeka komunizmu burzy stabilne kolumny i góry starego imperium. Okazuje więc silniejsza od potęg kultury i natury:

(…) W gmachu imperium
strop się ugina:
pękła kolumna.
Wstępuje z głębin mądrość Stalina (…).

Rewolucja przyjmuje bardzo konkretne wymiary, chodzi o „zwalenie panów”. Ważyk przedstawia komunizm jako ostateczny triumf sprawiedliwości – zbudowanie nowego świata, w którym panuje równy podział dóbr, wszyscy żyją w dostatku i pokoju.

Autor przybliża komunistyczny raj za pomocą obrazu zwykłych ludzi łamiących się chlebem i zjednoczonych wspólną ideą. „Rzeka” to zatem typowy wiersz propagandowy, budujący schematyczny, czarno-biały wizerunek świata i wpisujący się w okres kultu jednostki. Jest to wyraziste świadectwo uwikłania literatury w politykę i estetykę socrealistyczną. Na tym przykładzie widać również, jak niszczący dla poezji bywa jej melanż z retoryką władzy. Poezja staje się wówczas jedynie narzędziem umacniania systemu politycznego i traci swoją artystyczną autonomię, podobnie jak jej twórca.

Polecamy również:

  • Poemat dla dorosłych - interpretacja i analiza

    „Poemat dla dorosłych” to jeden z najważniejszych utworów Adama Ważyka, który zapowiadał kulturowe zmiany polskiej odwilży. Tekst został wydrukowany w 1955 roku na łamach „Nowej Kultury” i szybko stał się obiektem wielu partyjnych ataków, dlatego wkrótce znalazł... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 4 =
Ostatnio komentowane
Latwe
• 2025-01-15 18:42:29
super
• 2024-12-21 22:05:33
ok
• 2024-12-15 19:31:35
Ciekawe i pomocne
• 2024-12-03 20:41:33
pragnę poinformować iż chodziło mi o schemat obrazkowy lecz to co jest napisane nie jest ...
• 2024-11-28 16:29:46