Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rafał Wojaczek - biografia i wiersze - strona 2

Ostatnio komentowane
co ja robie
white seagull • 2019-11-18 13:43:47
siema siema
mechatronik • 2019-11-18 10:59:19
co to ma być
xd/ofuj • 2019-11-18 10:59:48
Fajne fajne ale i tak jedynka wpadła jak zyd do gazu pozdro
Jarosław/jaro • 2019-11-18 09:28:08
t
g • 2019-11-18 07:31:33
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

lęku, śmierci, miłości. Istotnym motywem tej twórczości jest swoista wiwisekcja, a więc penetrowanie najciemniejszych zakamarków ludzkiej duszy, obsesji i lęków. Poeta operuje dosadnym, nierzadko brutalnym i wulgarnym językiem. W jego twórczości pojawiają się elementy antyestetyczne, demaskatorskie i kontestacyjne. Uważa się, że debiut Wojaczka (i Ewy Lipskiej) zapowiada poetykę Nowej Fali.

Ważną rolę w tej poezji odgrywa ciało, które nie podlega idealizacji, ale jest traktowane niesłychanie dosłownie. Jednocześnie doświadczenie fizyczne stanowi tu podstawę doświadczania świata w ogóle. Człowiek kontaktuje się z rzeczywistością poprzez ciało, dotyk, zapach, smak. Poeta jawnie deklaruje się tu jako demaskator, nie twórca iluzji, jak np. w wierszu „Erotyk”:

(…) Ciało jest czarne
Ciało śmierdzi
Ja nie jestem malarzem
Umiem tylko kopnąć w brzuch (…).

Miłość i seks w poezji Wojaczka często oddawane są za pomocą metaforyki kanibalistycznej. Miłość jawi się więc jako sfera zagrożenia dla ludzkiej tożsamości, a pragnienie kochania drugiej osoby niejednokrotnie przybiera formę jej unicestwiania.

Ponadto poezja Wojaczka ma charakter obrazoburczy, sięga po narodowe i religijne symbole, umieszczając je w niecodziennych kontekstach. Mamy tu do czynienia z ostrym montażem obrazów wywodzących się z różnych porządków, np. erotyki i brzydoty. Często porównuje się tę poezję do twórczości Rimbauda.

Jednocześnie Wojaczek wykazuje zainteresowanie lingwistyczną grą, testuje słowa, wyrywając je z ich naturalnych kontekstów, w czym wyprzedza dążenia nowofalowców.

Polecamy również:

  • Prośba - interpretacja i analiza wiersza

    „Prośba” to erotyk Rafała Wojaczka, wiersz pełen czułości i wysublimowania, wyraziście kontrastującym z ostrą i demaskatorską poetyką właściwą większości utworów poety. Autor świadomie konstruuje ową inność na tle swojej poezji i podkreśla ją za pomocą szczególnej konstrukcji podmiotu... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =