Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Janusz Głowacki - biografia i twórczość - strona 2

Ostatnio komentowane
19 maja została ścięta !
Pauline • 2019-08-22 06:47:17
Ma to swoje praktyczne konsekwencje w kościelnym procesie o nieważność małżeństwa ...
Arletta Bolesta • 2019-08-21 14:21:44
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Artis z rąk ówczesnego ministra kultury.

Pisarz nadal mieszka w Nowym Jorku. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Janusz Głowacki - twórczość

Twórczość Głowackiego skupiona jest na tematyce moralnej i obyczajowej. Pisarz posługuje się ironią i groteską, obnażając rozpad systemu wartości etycznych. Demaskuje zakłamanie i powierzchowność współczesnej kultury. Oddaje realia życia w Polsce w okresie tzw. małej stabilizacji i dekady sukcesu.

W powieści „Moc truchleje” Głowacki opisuje wydarzenia w Stoczni Gdańskiej w roku 1981 z punktu widzenia prymitywnego robotnika. Powieść ukazała się w podziemnym wydawnictwie, później opublikowano ją we Francji, Anglii, Niemczech i innych krajach europejskich, a także w Stanach Zjednoczonych.

„Ostatni cieć” to z kolei krytyczny obraz czasów współczesnych, prowadzących do zupełnego zidiocenia społeczeństwa. Podobną problematykę porusza „Czwarta siostra” – gorzka komedia ukazująca, jak bardzo zmieniła się Rosja od czasu, gdy przyglądał się jej Czechow. W „Polowaniu na karaluchy” poruszył Głowacki problem polskiej emigracji.

Autor ten posiada zmysł obserwacji. Doskonale oddaje realia powojennej Polski czy życia emigracji. Konkretne sceny ukazane w sposób realistyczny nabierają w jego twórczości znaczeń uniwersalnych. Pisarz często odwołuje się do europejskiej kultury, co widać już po lekturze samych tytułów, np.: „Fortynbras się upił”, „Antygona w Nowym Jorku”.

Wybrane utwory Janusza Głowackiego

„Wirówka nonsensu” (1968)
„Moc truchleje” (1981)
„Polowanie na karaluchy” („Dialog” - 1990)
„Fortynbras się upił” („Dialog” - 1990)
„Antygona w Nowym Jorku” („Dialog” - 1992)
„Czwarta siostra” (wyst. 2000)
„Ostatni cieć” (2001)
„Z głowy” (2004)
„Good night, Dżerzi” (2010)

Polecamy również:

 • Andrzej Sosnowski - biografia i wiersze

  Andrzej Sosnowski urodził się w 1959 roku w Warszawie. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim i pracował tam jako wykładowca literatury amerykańskiej. Był również redaktorem „Literatury na Świecie”. Więcej »

 • Jacek Podsiadło - biografia i wiersze

  Jacek Podsiadło urodził się w 1964 roku w Szewinie koło Ostrowca Świętokrzyskiego. Jako młody chłopak pracował w charakterze robotnika budowlanego, jako stróż, w hucie i innych zakładach. Później, jeszcze w latach osiemdziesiątych, związał się z anarchopacyfistyczną organizacją Wolność i Pokój. Więcej »

 • Stefan Chwin - biografia i twórczość

  Stefan Chwin urodził się w 1949 roku w Gdańsku. W 1968 roku ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Gdyni-Orłowie. Następnie podjął studia na Uniwersytecie w Gdańsku. Podczas studiów współpracował z „Bakałarzem” – pismem uniwersyteckim, na łamach którego publikował... Więcej »

 • Jerzy Pilch - biografia i twórczość

  Jerzy Pilch urodził się w 1952 roku w Wiśle. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Do roku 1999 pracował w redakcji „Tygodnika Powszechnego”, związany był też z „Hustlerem”, „Polityką”, „Dziennikiem” i „Przekrojem”, na łamach... Więcej »

 • Andrzej Stasiuk - biografia i twórczość

  Andrzej Stasiuk urodził się w 1960 roku w Warszawie. Kilkakrotnie zmieniał szkoły, najpierw uczęszczał do liceum ogólnokształcącego, następnie do technikum, a potem zasadniczej szkoły zawodowej i z każdej był usuwany, w efekcie nie ukończył żadnej. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');