Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku – bohaterowie

Anita

Jest centralną postacią sztuki, stanowiącą bezpośrednie nawiązanie do antycznej Antygony Sofoklesa. Kobieta jest zrozpaczona ponieważ umarł jej ukochany John. Wraz z dwoma towarzyszami planuje wykraść jego ciało z miejsca, gdzie przechowywani są wszyscy zmarli bezdomni. Planuje pochować je godnie w parku, gdzie toczyło się ich całe życie. Po kradzieży zwłok i nielegalnym pochówku Anita zostaje zgwałcona, a po wydaleniu bezdomnych z parku usiłuje dostać się do niego z powrotem by trwać przy grobie Johna. Ostatecznie z niemożności i bezsilności wiesza się na głównej bramie parku.

Anitę i Antygonę łączy wyraźne podobieństwo, choć ta druga jest księżniczką pochodzącą z królewskiego rodu a Anita nie posiada nic i jest uważana w społeczeństwie za śmiecia. Obie kobiety miały jednak podobne pragnienie – godny pochówek dla ukochanego. Obie panie nie zwracały uwagi na zakazy władzy – Antygona ignorowała Kreona, a Anita zarządzenia władz miasta. Obie kierują się sercem, najbardziej pierwotnym uczuciem, czyli miłością, która potrafi pokonać wszelkie przeszkody.

Sasza i Pchełka

Dwaj panowie, znajomi Anity, również bezdomni. Są emigrantami zamieszkującymi w nowojorskim parku. Sasza pochodzi z Rosji, a Pchełka jest Polakiem. Przybyli do amerykańskiego miasta pełni nadziei na lepsze, dostatniejsze niż we własnym kraju, życie. Spotyka ich jednak rozczarowanie i wyniku fatalnych okoliczności losu znaleźli się na samym dnie. Park jest jedynym miejscem, w którym czują się dobrze i bezpiecznie. Jesteśmy świadkami ich rozmów dotyczących życia codziennego, ich przeżyć psychicznych. W dialogach znajdują się także echa sporów światopoglądowych (m.in. antysemityzmu). Znajomi denerwują się i są dla siebie nie do zniesienia, ale jednocześnie kurczowo trzymają się razem ponieważ łączy ich wspólne doświadczenie emigracji. Towarzyszą Anicie w jej poczynaniach i pomagają jej w urządzeniu pochówku Johna. W pewnym sensie przywodzą na myśl antycznych braci Antygony – Polinejkesa i Eteoklesa, choć ich relacja w stosunku do głównej bohaterki jest jedynym podobieństwem, które można zauważyć między tymi parami bohaterów.

Polecamy również:

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 5 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
lol
• 2023-09-24 15:47:42
Muszę na poniedziałek napisać coś o "portret z pelargoniami" ale niestety tu nie znala...
• 2023-09-24 10:07:26
chyba ta
• 2023-09-21 19:21:13
dsasdsadasssssssss
• 2023-09-21 18:28:08
????
• 2023-09-20 13:10:13