Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku - streszczenie i plan wydarzeń

Streszczenie

Akt I

Akcja rozgrywa się w Nowym Jorku w parku zamieszkanym przez bezdomnych. Pośród pudeł i łachów zjawia się policjant. Zwraca się do publiczności wypowiadając się o bezdomnych w sposób ironiczny i pobłażliwy, pełen fałszywej tolerancji. Podkreśla, że wielu ludzi, również on bezskutecznie próbują nawrócić tych ludzi, próbując namówić ich do pracy i lepszego życia. W tym momencie jeden  z bezdomnych Żyd Sasza włącza magnetofon, z którego dochodzi piosenka „Stramgers in night”. Policjant odchodzi.

Pojawia się kolejny bezdomny, Anita, pchająca wózek zawierający cały jej dobytek. Poszukuje Johna, któremu poprzedniej nocy przyniosła kawę i chciała zaprosić go do kotłowni, gdzie sama sypia. Sasza twierdzi, że John zmarł i pochowano go na cmentarzu dla biedaków i nędzarzy. Anita oburza się i nazywa Johna „arystokratą z Bostonu”. Na scenie obok Saszy pojawia się Polak Pchełka. Próbuje rozmawiać z Saszą, ponieważ poprzedniego dnia otrzymał od niego pieniądze na alkohol. Mówi Saszy, że pieniądze mu skradziono w momencie gdy dostał ciężkiego ataku i trafił do szpitala. Sasza nie wierzy Pchełce, ponieważ świadkowie widzieli jak kupował butelki i nocował w kotłowni. Oburzony Pchełka odchodzi.

Po chwili wraca i spotyka Saszę, który pakuje wszystkie swoje rzeczy – boi się, że kolega będzie chciał wrócić do Rosji i próbuje odwieść go od tego pomysłu. Sasza wspomina swoje młode lata spędzone w Leningradzie – mieszkał obok mieszkania, w którym przesłuchiwało KGB – jako chłopiec słyszał różne krzyki a żeby je zagłuszyć – ustawiał radio najgłośniej jak mógł. Anita prosi znajomych o pomoc w zorganizowaniu pogrzebu Johna.

Akt II

Akcja przenosi się na molo na Bronxie – tam zwożone są trumny bezdomnych z całego Nowego Jorku. Przyjaciele sprawdzają po kolei wszystkie trumny w poszukiwaniu Johna. Sasza i Pchełka siedzą na ławce z trupem brodatego mężczyzny, stwierdzają jednak, że to nie John. Domyślają się również, że policja szykuje jakąś akcję na rozwiązanie problemu bezdomności w parku. Panowie biją się z powodu żony Pchełki Joli, po czym urażony Polak znów odchodzi. Anita i Sasza szykują jednak pogrzeb mężczyzny z brodą, kobieta szykuje ołtarz i mały poczęstunek, jednocześnie opowiada o swoim dzieciństwie i zmarłej matce. Tymczasem jedna ze świec zapala ubranie Johna. Anita wspomina jak policjanci niegdyś oskarżyli ją i Johna o publiczne uprawianie seksu. Policja przeprowadza akcję poszukiwawczą zaginionych ciał zmarłych bezdomnych.

Anita i Sasza kontynuują pogrzeb Johna, w tym czasie Sasza opowiada kobiecie o swojej przeszłości w Rosji i zamiłowaniach malarskich. Planuje powrócić do kraju i proponuje Anicie wspólny wyjazd.

Z krzaków wyskakuje Pchełka zazdrosny o Anitę i poi Saszę denaturatem, po którym mężczyznę potwornie boli głowa. Zza kulis dobiegają krzyki Anity, ale żaden z mężczyzn nie jest w stanie przyjść jej na pomoc. Wchodzi kobieta poszarpana i poraniona, pojawia się policja i zaczyna się akcja „oczyszczania parku”. Jeden z policjantów zdaje widowni relację z przebiegu akcji. Dementuje plotki o rzekomym grobie nieznanego Johna. Park otoczono grubym ogrodzeniem ,a Portorykanka Anita, która chciała przedostać się z powrotem – powiesiła się na głównej bramie.

Plan wydarzeń

1. Monolog policjanta w parku
2. Pojawienie się Żyda Saszy oraz Anity
3. Poszukiwania bezdomnego Johna
4. Spotkanie Saszy i Pchełki
5. Wspomnienia Saszy z dzieciństwa
6. Przygotowania do pogrzebu zmarłego Johna
7. Wspomnienia Anity z relacji z Johnem
8. Policyjna akcja oczyszczania parku
9. Samobójstwo Anity

Polecamy również:

 • Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku – opracowanie

  Janusz Głowacki napisał sztukę jako dramat współczesny w dwóch aktach. Po raz pierwszy została opublikowana w „Dialogu” w 1992 roku. Jest ona bezpośrednim nawiązaniem do słynnej greckiej tragedii Sofoklesa zatytułowanej Antygona. Więcej »

 • Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku – bohaterowie

  Jest centralną postacią sztuki, stanowiącą bezpośrednie nawiązanie do antycznej Antygony Sofoklesa. Kobieta jest zrozpaczona ponieważ umarł jej ukochany John. Wraz z dwoma towarzyszami planuje wykraść jego ciało z miejsca, gdzie przechowywani są wszyscy zmarli bezdomni. Planuje pochować je godnie w parku,... Więcej »

 • Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku – problematyka

  Najważniejszą wartością Antygony w Nowym Jorku jest propozycja innego spojrzenia na człowieka, a mianowicie z perspektywy jego uczuć, dość zagmatwanych, których sam nie rozumie. Historia sumienia jaka zostaje zaprezentowana w przypadku Anity jest schematem, który od wieków pojawia się... Więcej »

 • Antygona w Nowym Jorku, reż. Kazimierz Kutz – streszczenie, porównanie

  Antyczna tragedia autorstwa Sofoklesa została przeniesiona do współczesnego amerykańskiego parku położonego na dolnym Manhattanie. Jest to miejsce stanowiące azyl dla bezdomnych – jak się okaże do czasu  - władze miasta będą próbowały wydalić ich z terenu parku. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 4 + 1 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
a.....
• 2023-12-01 09:03:43
Prosze
• 2023-11-30 20:33:57
Wynik działania 4 + 4 = 8
• 2023-11-28 19:45:38
bardzo zły
• 2023-11-28 18:48:02
jest oki
• 2023-11-28 17:25:48