Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku - streszczenie i plan wydarzeń

Streszczenie

Akt I

Akcja rozgrywa się w Nowym Jorku w parku zamieszkanym przez bezdomnych. Pośród pudeł i łachów zjawia się policjant. Zwraca się do publiczności wypowiadając się o bezdomnych w sposób ironiczny i pobłażliwy, pełen fałszywej tolerancji. Podkreśla, że wielu ludzi, również on bezskutecznie próbują nawrócić tych ludzi, próbując namówić ich do pracy i lepszego życia. W tym momencie jeden  z bezdomnych Żyd Sasza włącza magnetofon, z którego dochodzi piosenka „Stramgers in night”. Policjant odchodzi.

Pojawia się kolejny bezdomny, Anita, pchająca wózek zawierający cały jej dobytek. Poszukuje Johna, któremu poprzedniej nocy przyniosła kawę i chciała zaprosić go do kotłowni, gdzie sama sypia. Sasza twierdzi, że John zmarł i pochowano go na cmentarzu dla biedaków i nędzarzy. Anita oburza się i nazywa Johna „arystokratą z Bostonu”. Na scenie obok Saszy pojawia się Polak Pchełka. Próbuje rozmawiać z Saszą, ponieważ poprzedniego dnia otrzymał od niego pieniądze na alkohol. Mówi Saszy, że pieniądze mu skradziono w momencie gdy dostał ciężkiego ataku i trafił do szpitala. Sasza nie wierzy Pchełce, ponieważ świadkowie widzieli jak kupował butelki i nocował w kotłowni. Oburzony Pchełka

Polecamy również:

 • Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku – opracowanie

  Janusz Głowacki napisał sztukę jako dramat współczesny w dwóch aktach. Po raz pierwszy została opublikowana w „Dialogu” w 1992 roku. Jest ona bezpośrednim nawiązaniem do słynnej greckiej tragedii Sofoklesa zatytułowanej Antygona. Więcej »

 • Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku – bohaterowie

  Jest centralną postacią sztuki, stanowiącą bezpośrednie nawiązanie do antycznej Antygony Sofoklesa. Kobieta jest zrozpaczona ponieważ umarł jej ukochany John. Wraz z dwoma towarzyszami planuje wykraść jego ciało z miejsca, gdzie przechowywani są wszyscy zmarli bezdomni. Planuje pochować je godnie w parku,... Więcej »

 • Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku – problematyka

  Najważniejszą wartością Antygony w Nowym Jorku jest propozycja innego spojrzenia na człowieka, a mianowicie z perspektywy jego uczuć, dość zagmatwanych, których sam nie rozumie. Historia sumienia jaka zostaje zaprezentowana w przypadku Anity jest schematem, który od wieków pojawia się... Więcej »

 • Antygona w Nowym Jorku, reż. Kazimierz Kutz – streszczenie, porównanie

  Antyczna tragedia autorstwa Sofoklesa została przeniesiona do współczesnego amerykańskiego parku położonego na dolnym Manhattanie. Jest to miejsce stanowiące azyl dla bezdomnych – jak się okaże do czasu  - władze miasta będą próbowały wydalić ich z terenu parku. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 1 + 4 =
vegas
2020-02-05 18:17:51
dobre P O M A R A Ń C Z O W E !!!!!!!!! :):):):)
Ostatnio komentowane
Tekst nie jest całkowicie prawdziwy. Do roku 1942, a przypominam, że Niemcy napadli na P...
Karol • 2021-04-19 21:37:00
Ostatecznie nie ukończył studiów, więc artykuł wprowadza w błąd.
Marta • 2021-04-19 19:23:19
ja z tego robię plakat :)
kamyq • 2021-04-19 18:17:18
ezz
wdadad • 2021-04-19 17:41:35
ez
marek • 2021-04-19 14:57:37