Dramat Janusza Głowackiego wydany w 1992 roku. Odnosi się do tragedii Sofoklesa, akcja rozgrywa się w Nowym Jorku.
Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku
Polecamy również:
-
Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku - streszczenie i plan wydarzeń
Akcja rozgrywa się w Nowym Jorku w parku zamieszkanym przez bezdomnych. Pośród pudeł i łachów zjawia się policjant. Zwraca się do publiczności wypowiadając się o bezdomnych w sposób ironiczny i pobłażliwy, pełen fałszywej tolerancji. Podkreśla, że wielu ludzi, również on bezskutecznie... Więcej »
-
Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku – opracowanie
Janusz Głowacki napisał sztukę jako dramat współczesny w dwóch aktach. Po raz pierwszy została opublikowana w „Dialogu” w 1992 roku. Jest ona bezpośrednim nawiązaniem do słynnej greckiej tragedii Sofoklesa zatytułowanej Antygona. Więcej »
-
Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku – bohaterowie
Jest centralną postacią sztuki, stanowiącą bezpośrednie nawiązanie do antycznej Antygony Sofoklesa. Kobieta jest zrozpaczona ponieważ umarł jej ukochany John. Wraz z dwoma towarzyszami planuje wykraść jego ciało z miejsca, gdzie przechowywani są wszyscy zmarli bezdomni. Planuje pochować je godnie w parku,... Więcej »
-
Janusz Głowacki, Antygona w Nowym Jorku – problematyka
Najważniejszą wartością Antygony w Nowym Jorku jest propozycja innego spojrzenia na człowieka, a mianowicie z perspektywy jego uczuć, dość zagmatwanych, których sam nie rozumie. Historia sumienia jaka zostaje zaprezentowana w przypadku Anity jest schematem, który od wieków pojawia się... Więcej »
-
Antygona w Nowym Jorku, reż. Kazimierz Kutz – streszczenie, porównanie
Antyczna tragedia autorstwa Sofoklesa została przeniesiona do współczesnego amerykańskiego parku położonego na dolnym Manhattanie. Jest to miejsce stanowiące azyl dla bezdomnych – jak się okaże do czasu - władze miasta będą próbowały wydalić ich z terenu parku. Więcej »