Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Zaczarowana dorożka - interpretacja i analiza wiersza - strona 4

Ostatnio komentowane
Tekst zapewne zredagowany przez historyka. Tak naprawdę nic na temat rewolucyjnych osiąg...
furiat • 2019-08-15 11:10:28
Szkoda że nie ma zdań a tak poza tym to fajna strona
Nie kumata862 • 2019-08-06 19:59:23
Świetne, że można nauczyć się pisać dobry felieton. Przydaje się ta wiedza także p...
Szymon Owedyk • 2019-08-01 04:28:01
Super wskazówki, jak pisać reportaż. Swoje rady o tym, jak reportaż i felieton piszę,...
Szymon Owedyk • 2019-07-31 20:10:19
Sorry, ale to nie jest o tańcu śmierci, tylko o "Rozmowie..." w ogóle.
Andr • 2019-07-30 10:51:02
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

historia miłości dziewczyny i marynarza oraz przejażdżka znajomymi ulicami, które w świetle księżyca wydają się zupełnie inne niż za dnia.

Wiersz zawiera charakterystyczne dla poetyki Gałczyńskiego elementy humoru i ironii. Komiczny efekt daje rozmowa z czarnomistrzem, w której zarówno poeta, jak i sławny magik posługują się slangiem, poważnie rozmawiając o możliwości zaczarowania dorożki i konia: „– Serwus, to pan Ben Ali?/ Czy to możliwe z koniem?/– Nie, pana nabujali”. Podobny efekt przynosi zestawienie prozaicznych napisów na szyldach (rzeźnik, parówki z chrzanem, wypychanie ptaków) z baśniową historią miłości. Opowieść o dziewczynie i marynarzu, ujęta wyjątkowo lakonicznie, zawiera typowe elementy historii miłosnej: zakochanie, zdrada, śmierć i połączenie po śmierci.

Baśniowość, magia, fantastyka łączą się więc w tej podróży z codziennością. Zaczarowana dorożka mknie po prawdziwych ulicach, mijając autentyczne napisy, duchy zakochanych przejeżdżają w pobliżu knajpy, gdzie „ogórki w słojach się kiszą”. Czarnomistrz udziela informacji przez telefon, mistrz Onoszko wygłasza fundamentalne prawdy, podczas gdy w tle słychać walc „Zalany słoń”, a zaczarowany koń („Grzywa mu się i ogon bielą,/ wiatr dmucha w grzywę i w biały welon”) ma autentyczne uszy.

W zakończeniu utworu zawarta została myśl, że nasze codzienne życie jest pełne magii oraz cudownych i nadzwyczajnych zdarzeń – wystarczy tylko umieć je dostrzec:

(…) zawsze będzie w każdym mieście,/ zawsze będzie choćby jedna,/ choćby nie wiem jaka biedna:/ ZACZAROWANA DOROŻKA/ ZACZAROWANY DOROŻKARZ/ ZACZAROWANY KOŃ.

Polecamy również:

 • Czesław Miłosz - biografia i twórczość

  Czesław Miłosz (1911-2004) – jeden z największych polskich poetów w historii, prozaik, eseista, tłumacz, historyk literatury. Pochodził z litewskiej rodziny szlacheckiej, dorastał nad rzeką Nieważą, w majątku rodzinnym w Szetejniach. Przeżycia i doświadczenia z dzieciństwa miały ogromny wpływ na całą... Więcej »

 • Tadeusz Różewicz - biografia i twórczość

  Tadeusz Różewicz – urodzony w 1921 roku w Radomsku, poeta, dramaturg i prozaik. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W czasie wojny pracował fizycznie, a w 1942 roku wstąpił w szeregi AK, walczył w oddziałach partyzanckich, redagował też pismo „Czyn zbrojny”. W roku... Więcej »

 • Literatura polska po 1945 r. - charakterystyka ogólna

  Literatura polska po 1945 roku znalazła się w trudnej sytuacji, ponieważ jej możliwości i rozwój zostały ograniczone przez narzucony Polsce ustrój polityczny, czyli komunizm. Od 1949 roku w sztuce oficjalnie obowiązywała doktryna socrealizmu. S Więcej »

 • Kultura po 1945 r. - charakterystyka ogólna

  Kultura po 1954 roku obfituje w nieograniczoną wręcz ilość zjawisk i subkultur. W latach 40. i 50. bezpośrednią reakcją szerokich kręgów inteligencji na doświadczenie II wojny światowej stał się egzystencjalizm nie tylko jako filozofia, ale jako pewna subkultura. Więcej »

 • Sztuka współczesna - charakterystyka ogólna

  Sztuka współczesna obfituje w wielość nurtów, zjawisk i teorii. W latach 50. widać wyraźną przepaść między Europą Wschodnią a Zachodem. W krajach socjalistycznych obowiązującą doktryną w sztuce stał się socrealizm, który zagarnął wszystkie jej dziedziny. Sztuka była tu narzędziem ideologii i... Więcej »

Komentarze (2)
5 + 1 =
Komentarze
kox • 2016-10-28 07:51:25
Bardzo mi się podoba.
Magda • 2016-10-28 07:24:44
słabe
echo $this->Html->script('core.min'); echo $this->Html->script('blockadblock.js'); echo $this->Html->script('fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->css('/js/fancybox/jquery.fancybox-1.3.4.min'); echo $this->Html->script('jnice/jquery.jNice', array('async' => 'async')); echo $this->Html->css('/js/jnice/jNice.min');