Wiedźmin, Krew elfów - streszczenie

Rozdział 1

Ciri śni się ucieczka z zamku. W koszmarach pojawia się rycerz w czarnej zbroi ze skrzydłami. Budzi się z krzykiem. Geralt próbuje ją uspokoić. Są w drodze do Kaer Morhen, wiedźmińskiego siedliszcza. Dziewczynka nie może sobie przypomnieć jak wydostała się z rodzinnego miasta podczas inwazji.

W innym miejscu Jaskier gra balladę o wiedźminie i czarodziejce. Widzowie rozpoznają, że chodzi o Geralta, Yennefer i Ciri i proszą go, by opowiedział jak potoczyły się ich losy. Przedstawiciele różnych ras i profesji dyskutują czy opowieść jest zmyśleniem poety czy prawdą. Podane jest wiele hipotez na temat ich prawdziwych losów.

Po koncercie Jaskra nachodzi nieznajomy imieniem Riens, który chce poznać miejsce przebywania Ciri. Bard unika odpowiedzi. Kiedy zaczyna się robić niebezpiecznie próbuje uciec, ale mężczyzna uniemożliwia mu to zaklęciem. Jaskier budzi się skrępowany sznurami. Jest torturowany i mówi wszystko co wie - na szczęście jest tego nie wiele. Zanim zdąży powiedzieć gdzie przebywa wiedźmin ratuje go Yennefer. Czarodziejka zmusza go, aby przestał śpiewać o księżniczce z Cintry. Tajemniczy człowiek był Nilfgaardczykiem. Jaskier chce jechać ostrzec Geralta, ale Yen mu zabrania.

Geralt przywozi Ciri do Kaer Morhen. Dziewczynka jest przestraszona. Opiekun przedstawia ją innym wiedźminom.

Rozdział 2

Czarodziejka Triss jedzie do Kaer Morhen. Spotyka ćwiczącą dziewczynkę. Sprawdza, czy wykonano na niej próbę traw. Ciri przyprowadza kobietę do zamczyska. Po drodze nieświadomie wieszczy czarodziejce śmierć.

Wiedźmini witają czarodziejkę serdecznie. Geralt cieszy się, że mimo plotek Triss żyje. 

Kobieta zastanawia się po co ją wezwano. Myśli, że wiedźmini chcą poddać dziewczynkę mutacji i do tego potrzebują czarodziejki. Ale w końcu dochodzi do wniosku, że zaskoczyła ich tak jak ją - wieszcząc lub używając siły magicznej - a wiedźmini nie wiedzieli co z tym zrobić.

Czarodziejka przygotowując nowe ubrania dla Ciri widzi jak bardzo jest posiniaczona. Dziewczynka prosi ją, czy mogłaby zmienić ją w chłopaka, albo przynajmniej pozbawić menstruacji. Triss wpada w szał i wrzeszczy na wiedźminów. Uświadamia im, że nie mogą traktować Ciri jak chłopca. 

Rozdział 3

Czarodziejka dowiaduje się, że dziewczynka wieszczyła pod wpływem wiedźmińskiego halucynogenu. Triss podaje jej środek. Próbuje się dowiedzieć, co przez nią przemawia, ale się to nie udaje. Namawia wiedźmina, by zawiózł dziewczynkę do świątyni Melitele i poprosił Yen o pomoc.

Triss zajmuje się Ciri, jest z nią cały czas. Dziewczynka uczy się różnych rzeczy - walczy, poznaje starszą mowę i charakterystykę potworów. Wszyscy są zaangażowani w jej trening. Pewnego wieczoru pod koniec lutego wiedźmini dyskutują o wiośnie, czekającym ich wyjściu na szlak i zbliżającej się wojnie. Czarodziejka ma żal, że wiedźmini nie biorą udziału w wojnie. Opowiada o bitwie pod Soden i mów, że jeśli będzie trzeba zrobi to jeszcze raz. Ciri deklaruje, że będzie walczyć razem z nią, bo po to się uczy, żeby odpłacić tym, którzy ją skrzywdzili. Geralt każe jej wyjść. Triss wyrzuca mu, że emocje są normalnym elementem człowieczeństwa, a on tego nie rozumie - nie dlatego, że pozbawiła go tego mutacja, ale on sam je w sobie zabił. Odnajdują z czarodziejką dziewczynkę przerażoną, że ktoś odbierze jej miecz. Podejmują decyzję o wyjeździe do świątyni Melitele.

Rozdział 4

W drodze Triss choruje i nie mogą dalej jechać. Zatrzymują się w strażnicy. Dowiadują się, że elfy formują się w bandy zwane wiewiórkami i napadają na ludzi. Jeden z rycerzy mówi Geraltowi, żeby dogonili konwój, który ma wóz.

Kiedy

Polecamy również:

  • Ostatnie życzenie - Andrzej Sapkowski

    Książka jest zbiorem 6 opowiadań o przygodach Geralta - wiedźmina, zabójcy potworów. Ułożone w odwrotnej chronologii opowiadania przeplatane są krótkimi wtrąceniami, “Głosami rozsądku”, które mówią o rekonwalescencji wiedźmina w świątyni Melitele u znajomej kapłanki... Więcej »

  • Andrzej Sapkowski, Miecz przeznaczenia

    Drugi tom opowiadań o Geralcie z Rivii, bezpośrednio poprzedzający sagę o wiedźminie wydany w 1992 roku. Zawiera 6 opowiadań Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 1 + 1 =
  • Najnowsze
  • Losowe
Ostatnio komentowane
Ani słowa o czworościanie którego krawędzie, powierzchnie i objętość - są wyrażon...
• 2024-03-04 21:58:56
takie łątwe
• 2024-03-04 15:46:48
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44