Modlitwa - interpretacja i analiza

W wersji rosyjskiej „Modlitwa” nosi tytułFrancois Villon, co stanowi ważną wskazówkę do określenia tożsamości podmiotu lirycznego. Jest to bard o niekrystalicznym sumieniu, człowiek doświadczony przez los, ale pogodzony z życiem. Jego modlitwa pełna jest wyrozumiałości dla bliźnich i pokory.

Utwór ma charakter modlitwy błagalnej – podmiot liryczny w kolejnych strofach zwraca się bezpośrednio do Boga z prośbą o opiekę dla siebie i dary dla innych. Dla każdego prosi o to, czego najbardziej mu brak, dla siebie pragnie zaś tylko ochrony, a słowa: „i mnie w opiece swej miej” stanową zamknięcie poszczególnych zwrotek, co nadaje utworowi pewną refreniczność, a także podkreśla pokorę proszącego, który swoje potrzeby wymienia na końcu.

Budowa wiersza jest regularna, rytmiczna, co wynika między innymi z przeznaczenia do muzycznego wykonania. Anaforyczne „dopóki” powtarzające się cztery razy, podkreśla doczesność tego istnienia, jego ograniczony wymiar. Ludzkie pragnienia dotyczą życia doczesnego.

„Modlitwa” Okudżawy ze względu na powtarzalność pewnych fraz zbliżona jest do litanii. Poeta wymienia potrzebujących i to, co daje im szczęście: hojnym rozdawanie, tchórzowi – koń, zbrodniarzom – skrucha. Podmiot liryczny modli się za wszystkich: za dobrych i złych, mędrców, Kainów, spragnionych władzy, tchórzy, ponieważ wszyscy potrzebują Bożej opieki i pomocy. Wyróżnia się trzecia strofa, stanowiąca wyznanie wiary, które zawiera głębokie przekonanie o wszechmocy Bożej: „Ja wiem, że Ty wszystko możesz,/ wierzę w Twą moc i gest”.

Język utworu jest prosty, dominują wyrażenia potoczne: „tak czy siak”, „sypnij grosza”, „poszła w smak”. Pojawiają się również kunsztowne metafory („ziemia zdumiona obrotem spraw”) i epitety („Panie zielonooki”). Codzienność i powszedniość łączą się w wierszu Okudżawy z cudem istnienia. Całość utrzymana jest jednak w smutnym nastroju, co doskonale oddaje wykonie muzyczne poety. Rymy w układzie abcb w polskim przekładzie są na ogół męskie.

Polecamy również:

 • Agnieszka Osiecka - biografia i twórczość

  Agnieszka Osiecka urodziła się w 1936 roku w Warszawie jako córka Wiktora Osieckiego i Marii z domu Sztechman. Studiowała na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego (1952-1956), a następnie na Wydziale Reżyserii w Filmowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi (1957-1972). Więcej »

 • Albert Camus - biografia i twórczość

  Albert Camus urodził się w 1913 roku w Algierii, ówczesnej kolonii francuskiej. Jego matka była Hiszpanką, ojciec pochodził z Alzacji. Warunki, w jakich dorastał przyszły, pisarz były bardzo ciężkie. Ojciec w rok po narodzinach Alberta zginął w początkach I wojny światowej nad rzeką Marną. Więcej »

 • George Orwell - biografia i twórczość

  George Orwell, a właściwie Eric Arthur Blair, przyszedł na świat 25 czerwca 1903 r. w Motihari, indyjskim mieście leżącym nieopodal Nepalu. Wywodził się z wyższej klasy średniej. Jego ojciec – Richard Walmesley Blair – był urzędnikiem administracji brytyjskiej (pracował w Departamencie Opium), a matka... Więcej »

 • Ernest Hemingway - biografia i twórczość

  Ernest Hemingway urodził się w 1899 roku w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze próby literackie podejmował jeszcze w szkole. W 1918 roku znalazł się na froncie włoskim i został postrzelony. Była to pierwsza z jego niezliczonych podróży. Więcej »

 • Nancy Kleinbaum - biografia

  Nancy Horowitz Kleinbaum urodziła się w 1948 roku. W latach 1966-1970 studiowała w Northwestern University w Evaston (USA). Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 5 + 3 =
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
Fajne
• 2024-04-17 15:24:05
xdxd jestem taka sigma ze to szok pyr jala
• 2024-04-17 09:06:00
xd
• 2024-04-16 17:58:56
@Mariola - dziękujemy za zwrócenie uwagi, wpis został poprawiony. Pozdrawiamy :)
• 2024-04-16 07:36:55