Wieża - streszczenie, opracowanie - strona 3

Ten w obliczu śmierci zaczął błagać o życie i tłumaczyć, ze jest z Turynu. Zastrzelono więc księdza. Niemcy odjechali, a nauczyciel pozostawiony sam na sam ze swoimi myślami popełnił samobójstwo.

Bohater wielokrotnie podejmował próbę opisania ostaniach sześciu lat życia Lebbrosa, ale historia jego życia i samotności miała tyle wersji, że nie sposób było tego uczynić. Poza tym nie potrafił on nawet wyobrazić sobie takiej samotności.

„Wieża” - opracowanie

Akcja opowiadania „Wieża” toczy się tuż po wojnie – latem 1945 roku, natomiast wydarzenia, o których czyta bohater, rozgrywały się w 1828 roku. Śmierć nauczyciela miała zaś miejsce rok przed przybyciem bohatera do jego domku na uboczu niewielkiego miasteczka w okolicach Sycylii.

Głównym problemem poruszanym w opowiadaniu jest samotność. Samotność Lebbrosa jest przymusowa. Ludzie izolują go ze względu na jego chorobę, nie może mieć nawet psa. Jedyną pociechę odnajduje w modlitwie. Nie poddaje się mimo przeciwności losu, choć miewa chwile zwątpienia i zastanawia się nas sensem tego rodzaju cierpienia.

Z kolei samotność nauczyciela to jego wybór. Utrata rodziny stanowiła dla niego potężny cios, po którym dobrowolnie oddalił się od ludzi. W chwili próby okazał się tchórzem, nie kochał życia, ale równocześnie bał się śmierci. Błagał o litość, jednak gdy został sam, nie potrafił udźwignąć brzemienia winy. Czuł się winny śmierci księdza. Zginął śmiercią samobójczą.

Grudziński przywołuje wyobrażenie o kamiennym pielgrzymie spod Świętego Krzyża w kontekście Lebbrosa, tworząc parabolę ujmującą życie ludzkie jako ciągłą pielgrzymkę. Cierpienie jest nieodłącznym elementem tej drogi. Podobnie jak kamienna figura, ludzie posuwają się w kierunku swojego celu niezwykle powoli i z mozołem.

Polecamy również:

 • Stanisław Lem - biografia i twórczość

  Stanisław Lem urodził się w 1921 roku we Lwowie w zamożnej rodzinie o żydowskich korzeniach. Kształcił się w II Gimnazjum Im. K. Szajnochy, a następnie, już po wybuchu II wojny światowej, studiował medycynę. Studia ukończył w Krakowie, gdzie po wojnie osiadł na stałe. Więcej »

 • Roman Bratny - biografia i twórczość

  Roman Bratny, którego prawdziwe nazwisko to Mularczyk, urodził się w 1921 roku w Krakowie. Szkołę średnią ukończył w Grudziądzu. W czasie wojny mieszkał razem z matką i młodszym bratem w Konstancinie, podczas gdy ojciec pisarza brał udział w kampanii wrześniowej. Więcej »

 • Sławomir Mrożek - biografia i twórczość

  Sławomir Mrożek – prozaik, dramatopisarz, rysownik, satyryk. Urodzony 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie. Od wczesnych lat życia związany z Krakowem – absolwent I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego, student Politechniki Krakowskiej i Akademii Sztuk Pięknych (nie ukończył studiów). Więcej »

 • Marek Hłasko - biografia i twórczość

  Polski pisarz i scenarzysta. Urodzony 14 stycznia 1934 roku w Warszawie jako syn Macieja i Marii Hłasków. Rodzice Hłasko rozwodzą się w 1937 roku, ojciec umiera dwa lata później. Po upadku powstania warszawskiego Maria Hłasko wraz z synem przenosi się do Częstochowy, a następnie do Białegostoku i... Więcej »

 • Witold Gombrowicz - biografia i twórczość

  Witold Gombrowicz urodził się 4 sierpnia 1904 roku we wsi Małoszyce pod Opatowem. Ukończył prawo w Uniwersytecie Warszawskim, studiował także Institut des Hautes Etudes Internationales w Paryżu. Po powrocie do Polski rozpoczął pracę aplikanta sądowego. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 5 =
jdkurwe
2017-11-13 08:46:17
dobre dzieki ziomki
Ostatnio komentowane
Esa
• 2022-01-21 07:10:34
b
• 2022-01-20 22:38:51
Super
• 2022-01-19 19:48:31
ok
• 2022-01-19 18:05:54
No ok
• 2022-01-19 17:29:47