Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Fraszki - interpretacja, tematyka, charakterystyka

Ostatnio komentowane
jak mnie dopadną to mnie zabiją przyjadą na swoich rowerkach kradzionych z złomu i aut...
janusz korwin darwin • 2020-01-22 13:12:07
Piszczałka "zamknięta" to piszczałka zamknięta obustronnie (jej długość fali to 2L...
Doktor • 2020-01-22 13:02:15
Artykuł należy uzupełnić o wykres funkcji P(t)=u(t)*i(t), ponieważ wartości skuteczn...
elfw • 2020-01-22 11:15:25
essa
knopers • 2020-01-20 18:18:59
no właśnie
co cie to 2 • 2020-01-20 15:57:36
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Fraszki [wł. frasca ‘gałązka’, frasche ‘bagatele’] to drobne utwory wierszowane - liryczne bądź satyryczne. Obecne w literaturze od wieków stopniowo ewoluowały aż do postaci współczesnej. Wybitnym fraszkopisarzom naszych czasów (Lecowi, Sztaudyngerowi, Fangratowi i innym) przyświecała przede wszystkim idea zwięzłości. Charakterystyczny dla tych lapidarnych utworów jest również humor, zabawa słowem, pod płaszczykiem których autorzy przemycali poważne czy uniwersalne treści.

Fraszki Sztaudyngera

Publikowane od lat 50. ubiegłego wieku w kolejnych tomikach (m.in. Piórka, Krakowskie piórka, Nowe piórka, Krople liryczne, Puch ostu, Piórka z gór, Szumowniny), doczekały się wspólnego wydania. W zbiorze „Piórka prawie wszystkie” (pierwsze wyd. – 2007 r.) w wyborze Anny Sztaudynger-Kaliszewicz (córki i propagatorki twórczości poety) oraz Doroty Sztaudynger-Zaczek (wnuczki) znalazło się ponad 2000 utworów.

Niektóre z fraszek Sztaudyngera powstawały spontaniczne, inne były efektem wytężonej, wielogodzinnej i wyczerpującej pracy. Określał je mianem „piórek”, „kropli lirycznych” (teksty z dominantą liryczną), „szumowin” (Ta nazwa – wyjaśniał fraszkopisarz – ma podkreślać, że autor nie przyjmuje

Polecamy również:

 • Stanisław Jerzy Lec - życie, twórczość

  Stanisław Jerzy Lec (właściwie Stanisław Jerzy de Tusch-Letz) urodził się 6 marca 1909 r. we Lwowie w uszlachconej rodzinie żydowskiej (za zasługi dla Austro-Węgier ojciec otrzymał tytuł barona). Lata I wojny światowej spędził w Wiedniu. Po powrocie do Lwowa uczęszczał do protestanckiej szkoły podstawowej,... Więcej »

 • Julian Stryjkowski - życie, twórczość, biografia

  Julian Stryjkowski urodził się 27 kwietnia 1905 r. w Stryju (tereny dzisiejszej Ukrainy) jako Pesach Stark. Ojciec był nauczycielem w żydowskiej szkole elementarnej (chederze), matka natomiast zajmowała się domem. Miał dziesięcioro rodzeństwa. Więcej »

 • Anna Kamieńska - życie, twórczość, biografia

  Anna Kamieńska urodziła się 12 kwietnia 1920 r. w Krasnymstawie jako córka urzędnika państwowego. Po przeprowadzce do Lublina uczęszczała najpierw do Szkoły Powszechnej im. Marii Konopnickiej, potem do III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Debiutowała w 1936 r. na łamach... Więcej »

 • Kazimierz Wyka - biografia, twórczość

  To polski historyk, pisarz i krytyk literatury, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kazimierz Wyka urodził się 19 marca 1910 roku w Krzeszowicach, a zmarł 19 stycznia 1975 roku w Krakowie. Więcej »

 • Irit Amiel - biografia, książki

  Irit Amiel, a tak naprawdę Irena Librowicz, urodziła się w Częstochowie 5 maja 1931  roku. Izraelska tłumaczka, poetka i pisarka polskiego pochodzenia. Była to spolonizowana rodzina żydowska, ojcem Irit był Leon Librowicz, a matką Jentil z domu Hasenfeld. Przodkowie pisarki przybyli do Polski ponad 400 lat... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =