Wieża - streszczenie, opracowanie - strona 2

utopienia psa, Lebbroso był bezsilny, patrzył na śmierć przyjaciela zatłuczonego przez zebrany za bramą ogrodu tłumek. Pomyślał wtedy o samobójstwie, ale odwiódł go od tego list pozostawiony przez siostrę, która pragnęła, by „żył i umarł jak dobry chrześcijanin”.

Jak się później okazało, trędowaty faktycznie nazywał się Pier Bernardo Guasco i spędził w swojej wieży 21 lat. Bohater opowiadania Herlinga-Grudzińskiego ruszył jego śladami, ale nikt nie potrafił wskazać mu drogi do Wieży Strachu. W końcu odnalazł ją sam. Ciasna cela, w której Lebbroso spędził tyle lat, zrobiła na nim przygnębiające wrażenie.

Bohater zainteresował się też przeszłością gospodarza domu, w którym znalazł książkę de Maistre`a. Dowiedział się, że był on nauczycielem. W czasie trzęsienia ziemi stracił żonę i troje dzieci, wtedy przeniósł się do opuszczonego domku i unikał ludzi.

W sierpniu 1944 r. mężczyźni uprzedzeni przez partyzantkę o nadciągających żołnierzach SS, którzy mieli zrobić łapankę w celu wywiezienia robotników na przymusowe roboty, ukryli się. Zdenerwowani Niemcy zagrozili, że jeśli nie znajdzie się żaden mężczyzna zamieszkujący wioskę, rozstrzelają proboszcza. Ktoś przypomniał sobie o starym nauczycielu.

Polecamy również:

 • Stanisław Lem - biografia i twórczość

  Stanisław Lem urodził się w 1921 roku we Lwowie w zamożnej rodzinie o żydowskich korzeniach. Kształcił się w II Gimnazjum Im. K. Szajnochy, a następnie, już po wybuchu II wojny światowej, studiował medycynę. Studia ukończył w Krakowie, gdzie po wojnie osiadł na stałe. Więcej »

 • Roman Bratny - biografia i twórczość

  Roman Bratny, którego prawdziwe nazwisko to Mularczyk, urodził się w 1921 roku w Krakowie. Szkołę średnią ukończył w Grudziądzu. W czasie wojny mieszkał razem z matką i młodszym bratem w Konstancinie, podczas gdy ojciec pisarza brał udział w kampanii wrześniowej. Więcej »

 • Sławomir Mrożek - biografia i twórczość

  Sławomir Mrożek – prozaik, dramatopisarz, rysownik, satyryk. Urodzony 29 czerwca 1930 roku w Borzęcinie. Od wczesnych lat życia związany z Krakowem – absolwent I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego, student Politechniki Krakowskiej i Akademii Sztuk Pięknych (nie ukończył studiów). Więcej »

 • Marek Hłasko - biografia i twórczość

  Polski pisarz i scenarzysta. Urodzony 14 stycznia 1934 roku w Warszawie jako syn Macieja i Marii Hłasków. Rodzice Hłasko rozwodzą się w 1937 roku, ojciec umiera dwa lata później. Po upadku powstania warszawskiego Maria Hłasko wraz z synem przenosi się do Częstochowy, a następnie do Białegostoku i... Więcej »

 • Witold Gombrowicz - biografia i twórczość

  Witold Gombrowicz urodził się 4 sierpnia 1904 roku we wsi Małoszyce pod Opatowem. Ukończył prawo w Uniwersytecie Warszawskim, studiował także Institut des Hautes Etudes Internationales w Paryżu. Po powrocie do Polski rozpoczął pracę aplikanta sądowego. Więcej »

Komentarze (1)
Wynik działania 5 + 3 =
jdkurwe
2017-11-13 08:46:17
dobre dzieki ziomki
Ostatnio komentowane
Esa
• 2022-01-21 07:10:34
b
• 2022-01-20 22:38:51
Super
• 2022-01-19 19:48:31
ok
• 2022-01-19 18:05:54
No ok
• 2022-01-19 17:29:47