Bułat Okudżawa - biografia i twórczość - strona 3

ideałów, oczekiwano bowiem dziarskości, nawoływania do czynu, a nie melancholii i zadumy. Artysta wciąż powraca do problemu jednostki uwikłanej w zmagania z otoczeniem, krępowanej, ograniczanej, poszukującej swojego miejsca.

Egzystencjalne rozważania często wiążą się u Okudżawy ze wspomnieniem wojny. Próżno tu jednak szukać dat, miejsc, zdarzeń. Poeta skupia się na jednostkowym losie żołnierza. Ukazuje dramat chłopców zmuszonych do zabijania i przesz cały czas narażonych na śmierć. Wojna ukazana jest z punktu wiedzenia człowieka, a nie dowódcy. Nie liczy się kto zwycięży, ale kto przeżyje.

Wiersze Okudżawy są dwuznaczne – pod warstwą prostej, często humorystycznej fabuły kryją się niejednokrotnie polityczne treści, jak np. w piosence o Wańce Morozowie, który się zakochał w cyrkówce, odnoszącej się do uwodzenia prostych chłopów przez partię.

Bułat Okudżawa - wybrane utwory

Zbiory poezji: „Liryka”, „Wyspy”, „Wesoły dobosz”, „Po drodze do Tinatin”, „Marzec wielkoduszny”, Arbat mój Arbat”, „Wiersze”, „Poświęcam wam”,

Proza: „Jeszcze pożyjesz”, „Nieszczęsny Awrosimow”, „Mersi, czyli Przypadki Szypowa”, „Kieszonkowe przygody”, „Wędrówki dyletantów”.

Polecamy również:

  • Modlitwa - interpretacja i analiza

    W wersji rosyjskiej „Modlitwa” nosi tytuł „Francois Villon”, co stanowi ważną wskazówkę do określenia tożsamości podmiotu lirycznego. Jest to bard o niekrystalicznym sumieniu, człowiek doświadczony przez los, ale pogodzony z życiem. Jego modlitwa pełna jest wyrozumiałości dla bliźnich... Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
2
kk • 2021-01-22 14:02:14
czasownik Amerykę osoba liczba czas rodzaj ...
maja kaja • 2021-01-22 12:34:31
Frankowi- germański lud barbarzyński.
ANONIM • 2021-01-22 11:10:48
nieeeeee pomocneeeee
ja bo kto inny • 2021-01-22 09:16:29
dzieki
dwasdwadsa • 2021-01-22 08:10:58