Tomasz Trojanowski, Stroiciel - streszczenie

Bohaterem powieści Tomasza Trojanowskiego jest nastoletni chłopiec o imieniu Cyprian, który nieco różni się od swoich rówieśników. Nie ubiera się modnie, nie uczestniczy w klasowych przyjęciach – bohater woli raczej dobrą lekturę i muzykę. Cyprian założył nawet zespół muzyczny, z którym spotyka się w wybranym czasie w tygodniu. Nachodzą go także różne refleksje na temat jego snów, które od pewnego czasu bardzo go niepokoją. Chłopiec odwiedza w nich bowiem różnorodne miejsca, ale po pewnym czasie nie wie już czy dzieje się to na jawie, czy rzeczywiście w świecie sennym.

Podczas jednej z takich wypraw bohater trafia do sklepu muzycznego razem ze swoją koleżanką Dominiką. Testuje tam wyjątkową gitarę i uświadamia sobie, że wykorzystał skalę Oktawonu (był to instrument przypominający dzwonki wietrzne, złożony z różnej długości rur i rurek, który według legendy miał odpowiadać za porządek świata) – instrumentu doskonałego, który tak naprawdę nie istnieje. Od tej wizyty w sklepie zaczynają się dziać dziwne sytuacje. Dochodzenie jakie Cyprian prowadzi w tej sprawie prowadzi go do zaskakującej, również dla niego samego, prawdy. Bohater okazuje się być tytułowym stroicielem, który ma za zadanie sprawić, by z Oktawonu wydobyły się dźwięki. Jeśli jego misja się nie powiedzie, świat zostanie pogrążony w chaosie i stanie się zły. W rękach Cypriana będą zatem leżały losy świata – ale czy naprawdę?

Polecamy również:

 • John Boyne - biografia, twórczość

  John Boyne – irlandzki powieściopisarz urodzony 30 kwietnia 1971 roku w Dublinie. Zaczął tworzyć już w młodości – na początku były to krótkie opowiadania i literatura rozrywkowa. Studiował w Trinity College w Dublinie oraz twórcze pisanie na Uniwersity of East Anglia. Więcej »

 • Ewa Nowak - biografia, książki

  Ewa Nowak - polska pisarka, publicystka, pedagog, terapeutka. Życiorys Urodziła się 21 grudnia 1966 roku w Warszawie. Ukończyła pedagogikę terapeutyczną na Wyższej Szkole Pedagogiki Specjalnej. Przez lata pracowała jako nauczycielka oraz pedagog-terapeuta. Publikowała artykuły  Więcej »

 • Rafał Kosik - biografia, książki

  Rafał Kosik - polski pisarz science fiction. Życiorys Studiował na Politechnice Warszawskiej. Nie ukończył studiów - przerwał je, by założyć agencję reklamową. Jego debiut został opublikowany w "Nowej Fantastyce" w 2001 roku - było to opowiadanie "Pokoje przechodnie". Został wielokrotnie nagrodzony... Więcej »

 • Czesław Janczarski - biografia i twórczość

  Czesław Janczarski (1911-1971) - polski poeta, autor utworów dla dzieci. Więcej »

 • Barbara Gawryluk - biografia, książki

  Barbara Gawryluk (ur. 1957 r.) ukończyła filologię szwedzką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracuje w Radiu Kraków, na antenie którego prowadzi poświęconą literaturze dla najmłodszych audycję  „Alfabet”. Jest wielokrotnie nagradzaną autorką książek dla dzieci. Zajmuje się także... Więcej »

Komentarze (2)
Wynik działania 3 + 3 =
...
2023-11-13 18:54:10
Latwe lol
SZYCHA
2020-11-19 15:32:52
xD łatwe
 • Najnowsze
 • Losowe
Ostatnio komentowane
"Mianem libertarianizmu zwykło się nazywać najbardziej radykalny nurt liberalizmu." No...
• 2024-03-01 10:11:23
kys(keepurselfsafe)
• 2024-02-28 14:36:21
Super i MEGA pomocne!
• 2024-02-28 10:18:34
joł joł jowisz najwiekszy olbrzym gazowy 5 od słonca na pewno nie przeoczysz choć mooj...
• 2024-02-27 14:59:44
Ok
• 2024-02-27 09:29:45