Abstrakcjonizm - cechy, obrazy, przedstawiciele - strona 2

jak kubizm i futuryzm. Prekursorami abstrakcjonizmu byli: Wassily Kandinsky i Edward Munch.

Abstrakcjonizm - założenia, przedstawiciele, przykłady dzieł

W obrębie abstrakcjonizmu wyróżnia się abstrakcjonizm geometryczny i niegeometryczny. Pierwszy z nurtów operuje podstawowymi figurami geometrycznymi zgodnie z założeniem, że geometria stanowi uniwersalny język sztuki, dzięki któremu człowiek dostrzega i ujmuje proporcje i zależności. Tym samym geometria staje się narzędziem porządkowania świata, a jednocześnie oczyszcza obraz z elementów nieplastycznych. Jest ona więc swoistą materią pierwotną, zredukowanym jądrem rzeczywistości, na którą składa się pion, poziom i barwy podstawowe.

Paul Klee
Paul Klee „Twierdza i słońce” (1932)

 

Abstrakcja geometryczna ma kilka odmian, które nadają jej wewnętrzne zróżnicowanie: suprematyzm, minima art, optical art. Skrajną realizacją tego nurtu jest szkoła Bauhaua, a więc połączenie malarstwa z architekturą, w którym staje się ono zimnym, niemal rzemieślniczym dziełem.

Pierwszym obrazem abstrakcyjnym była „Akwarela abstrakcyjna” Wassily Kandinskiego (1910). W Polsce w duchu geometryzmu tworzył Kazimierz Malewicz („Biały kwadrat na białym tle”, „Kompozycja suprematyczna”, „Czarny k

Polecamy również:

Komentarze (2)
Wynik działania 4 + 4 =
Krzych
2021-04-05 09:26:16
Taaaaa! Różnokolorowe figury geometryczne to jest najdoskonalszy przykład na brak figuratywności. Analogicznie jest z tym białym (?) kwadratem na białym tle. De facto obraz taki powinien przedstawiać jednolitą barwę (białą) na całej powierzchni. Jeśli zaś na płaszczyźnie występują co najmniej dwie barwy (odcienie) a tym bardziej, gdy jedna z tych barw nieprzypadkowo ukształtowana została w "jakąś" figurę to trudno mówić tu o nie istnieniu figuratywności. Czy woda namalowana kolorem pomarańczowym (tak zwanym pomarańczowym!) jest abstrakcją? Czy fragmenty włókien różnokolorowego swetra namalowane w powiększeniu tysiąckrotnym będą abstrakcją? Czy zielona kropka o średnicy 0,2 mm "pacnięta" na płótno o wymiarach 2 x 1 m jest abstrakcją? Abstrakcją jest całkowicie zamierzone przedstawienie "przedmiotu/tematu" w formie... znanej wyłącznie twórcy. Rozlanie farby w niezamierzony (czyt. przypadkowy) kształt nie jest abstrakcją. Obraz (w malarstwie) ma "coś" przedstawiać, zatem nie może być przypadkiem. Kiedyś pod tzw. wpływem, całkowicie przypadkiem trąciłem pojemnik z niebieską farbą, która... rozlała się na wcześniej zagruntowanym płótnie. .......i tak namalowałem obraz abstrakcyjny! Kurde, nikt nie był zainteresowany tym wiekopomnym dziełem najwyższego kunsztu malarskiego. Jutro namaluję kolejne wiekopomne dzieło: czarny kwadrat na czarnym tle. Ponieważ barw ci u nas dostatek, tylko patrzeć gdy zostanę rozchwytywanym malarzem abstrakcjonizmu.
Anna
2019-06-11 17:31:16
Abstrakcjonizm operuje abstrakcją! Zrezygnował, jak sam autor pisze, z wszelkiej figuratywności. Jak więc może być ilustrowany przykładem figuratywnego dzieła Malewicza "Żniwa", gdzie bardzo wyraźnie widać figury żniwiarzy??? To jest właśnie niezamierzona chyba abstrakcja.
Ostatnio komentowane
Esa
• 2022-01-21 07:10:34
b
• 2022-01-20 22:38:51
Super
• 2022-01-19 19:48:31
ok
• 2022-01-19 18:05:54
No ok
• 2022-01-19 17:29:47