Charles Perrault, Knyps z czubkiem – streszczenie

Akcja baśni rozgrywa się w pewnym odległym królestwie, w którym królowa urodziła synka. Nie była jednak z tego powodu radosna, gdyż dziecko okazało się być wyjątkowo brzydkie. Wróżka, która towarzyszyła przy porodzie oznajmiła, że królewicz nigdy nie będzie urokliwy, ale za to odznaczy się dużą inteligencją. Postanowiła obdarować go kilkoma atutami – jednym z nich była możliwość podzielenia się darem wyjątkowej mądrości z osobą, którą chłopiec pokocha. Wraz z wiekiem mądrość królewskiego syna budziła powszechny szacunek i podziw. Z powodu pukla włosów na czubku głowy wszyscy nazywali go „Knypsem z czubkiem”.

W sąsiednim królestwie inna królowa urodziła natomiast dwie córki – starsza z nich była przepięknym dzieckiem, jednak wróżka przepowiedziała, że jej urodzie nie będzie towarzyszyć mądrość. Młodsze dziecko będzie zaś inteligentne, ale brzydkie. Wróżka pocieszała zasmuconą władczynię – wielka mądrość młodszej córki miała całkowicie odwracać uwagę od jej ubytków w inteligencji, zaś starsza otrzymała od wróżki dar – ten, kogo pokocha, stanie się równie piękny jak ona. Gdy dziewczynki dorosły, za mąż wyszła starsza, piękniejsza księżniczka.

Pewnego dnia Knyps i młodsza z królewskich córek spotkali się – dziewczyna wyznała nieznajomemu, że wolałaby być brzydsza, ale za to mądrzejsza, ponieważ ma problem z ułożeniem sobie życia. Knyps zakochał się w księżniczce i zdradził jej tajemnicę swojego daru. Królewna obiecuje mu, że po upływie roku będą mogli się pobrać. Po powrocie na dwór księżniczka oczarowała wszystkich dworzan nowo nabytą elokwencją i błyskotliwością. Jej ojciec (nie wiedząc o danej Knypsowi obietnicy) postanowił szybko wydać córkę za mąż, a kandydatów na męża nie brakowało. Jeden z zainteresowanych spodobał się dziewczynie, jednak potrzebowała czasu do zastanowienia się. Wybrała się do lasu, gdzie pierwszy raz spotkała Knypsa. Natknęła się na gromadę krasnali przygotowujących ucztę weselną swojego pana – Knypsa z Czubkiem. Wówczas księżniczka przypomniała sobie o złożonej księciu obietnicy. Gdy pojawił się on sam, oznajmiła, że prócz brzydoty nic jej w nim nie przeszkadza. Zadeklarowała, że chce obdarzyć Knypsa urodą, zgodnie z zasadą działania jej daru. Para pobrała się i pozostała ze sobą na zawsze.

 

Polecamy również:

  • Kopciuszek - streszczenie

    Baśń opowiada o losach „niezmiernie zacnej i łagodnej dzieweczki”, której ojciec ożenił się powtórnie z „jejmością wielce pyszną i zadzierającą nosa”, posiadającą z pierwszego małżeństwa dwie córki o podobnym do swojego charakterze. Więcej »

  • Czerwony Kapturek - streszczenie

    Historia dziewczynki w czerwonym nakryciu głowy funkcjonowała we francuskich baśniach ludowych przekazywanych ustnie od XIV wieku, inspirowana w pewnej mierze mitologicznymi i biblijnymi opowieściami o bohaterach wydostających się z wnętrzności potworów. Więcej »

  • Kot w butach - streszczenie

    Tytułowy kot dostaje się w spadku najmłodszemu z trzech synów ubogiego młynarza obiecując swemu nowemu właścicielowi, iż jeśli tylko zaopatrzy go w worek i parę butów ten przyniesie mu więcej korzyści niż młyn i koń pozostawione starszym braciom. Więcej »

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
Śkad wziął się taki wynik?
• 2022-12-05 21:24:47
Ok
• 2022-12-05 13:53:43
ok
• 2022-12-02 16:29:38
dzięki
• 2022-11-28 16:21:19
ok
• 2022-11-25 15:27:39