Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Charles Perrault, Knyps z czubkiem – streszczenie

Akcja baśni rozgrywa się w pewnym odległym królestwie, w którym królowa urodziła synka. Nie była jednak z tego powodu radosna, gdyż dziecko okazało się być wyjątkowo brzydkie. Wróżka, która towarzyszyła przy porodzie oznajmiła, że królewicz nigdy nie będzie urokliwy, ale za to odznaczy się dużą inteligencją. Postanowiła obdarować go kilkoma atutami – jednym z nich była możliwość podzielenia się darem wyjątkowej mądrości z osobą, którą chłopiec pokocha. Wraz z wiekiem mądrość królewskiego syna budziła powszechny szacunek i podziw. Z powodu pukla włosów na czubku głowy wszyscy nazywali go „Knypsem z czubkiem”.

W sąsiednim królestwie inna królowa urodziła natomiast dwie córki – starsza z nich była przepięknym dzieckiem, jednak wróżka przepowiedziała, że jej urodzie nie będzie towarzyszyć mądrość. Młodsze dziecko będzie zaś inteligentne, ale brzydkie. Wróżka pocieszała zasmuconą władczynię – wielka mądrość młodszej córki miała całkowicie odwracać uwagę od jej ubytków w inteligencji, zaś starsza otrzymała od wróżki dar – ten, kogo pokocha, stanie się równie piękny jak ona. Gdy dziewczynki dorosły, za mąż wyszła starsza, piękniejsza księżniczka.

Pewnego dnia Knyps i młodsza z królewskich

Zobacz również

 • Kopciuszek - streszczenie

  Baśń opowiada o losach „niezmiernie zacnej i łagodnej dzieweczki”, której ojciec ożenił się powtórnie z „jejmością wielce pyszną i zadzierającą nosa”, posiadającą z pierwszego małżeństwa dwie córki o podobnym do swojego charakterze.

  Więcej
 • Czerwony Kapturek - streszczenie

  Historia dziewczynki w czerwonym nakryciu głowy funkcjonowała we francuskich baśniach ludowych przekazywanych ustnie od XIV wieku, inspirowana w pewnej mierze mitologicznymi i biblijnymi opowieściami o bohaterach wydostających się z wnętrzności potworów.

  Więcej
 • Kot w butach - streszczenie

  Tytułowy kot dostaje się w spadku najmłodszemu z trzech synów ubogiego młynarza obiecując swemu nowemu właścicielowi, iż jeśli tylko zaopatrzy go w worek i parę butów ten przyniesie mu więcej korzyści niż młyn i koń pozostawione starszym braciom.

  Więcej

Losowe zadania

Komentarze (0)
Wynik działania 2 + 4 =
Ostatnio komentowane
KKKK
MISTRZ • 2020-04-03 14:45:57
d
d • 2020-04-03 13:15:01
n
bn • 2020-04-03 12:55:19
super
xxgosiaxx123456 • 2020-04-03 11:05:11
Prawie jakbym widział to, czego nie uczyłem się w szkole średniej, a być może to jes...
Aleksander • 2020-04-03 10:40:04